| کد خبر: 115598 |

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ کرد؛

تین نیوز| دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با ابلاغ اصول شهرسازی به استانداران تاکید کرد: شهرداری ها مکلف هستند از ساخت و سازهای بدون پروانه یا تخلفات ساختمانی جلوگیری کنند.

«پیروز حناچی» در این نامه آخرین تصمیمات شورای عالی شهرسازی و معماری را که در جلسه بررسی اصول شهرسازی موضوع تبصره یک ماده 100 با عنوان «اصول شهرسازی یا فنی یا بهداشتی» بررسی شد، ابلاغ کرد.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران 22 آذر ماه امسال و پس از بررسی گزارش کمیته فنی این شورا درباره «کمیسیون ماده 100 و ضوابط ملاک عمل این کمیسیون» درخصوص بررسی اصول شهرسازی موضوع تبصره 1 آن با عنوان «اصول شهرسازی یا فنی یا بهداشتی» و همچنین سایر موارد آن را بررسی و آن را تصویب کرد.

بر این اساس، منظور از اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی، اصول و ضوابط طرح‌های جامع و تفصیلی و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و مقررات ملی ساختمان است و شهرداری‌ها مکلف هستند از ساخت و سازهای بدون پروانه و یا تخلفات ساختمانی جلوگیری کنند.

در این ابلاغیه دبیرخانه‌های کمیسیون ماده 100 ملزم به ارائه گزارش‌های دوره‌ای از نتایج تصمیمات این کمیسیون به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران شده اند.

ماده 100 قانون شهرداری ها تاکید دارد: مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ کنند و شهرداری می‌تواند از عملیات ساختمانی ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مأمورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیرمحصور واقع باشد، جلوگیری کند.

با این حال در تبصره 1 این ماده راه هایی برای بررسی تخلف آن دسته از ساختمان هایی که اصول شهرسازی یا فنی یا بهداشتی را رعایت نکرده اند پیش بینی کرده است به گونه ای که این موارد باید در کمیسیونی موسوم به «کمیسیون ماده 100» بررسی شود.

در اغلب موارد، سازنده متخلف با پرداخت نقدی جرایم مربوط به تخلف از اصول معماری و شهرسازی، مجوز تداوم ساخت و ساز را از این کمیسیون دریافت می کرد که این شیوه به محل درآمدی برای شهرداری ها تبدیل شده بود.

از آنجا که تاکنون تعریف دقیقی از «اصول شهرسازی یا فنی یا بهداشتی» وجود نداشت، شورای عالی شهرسازی و معماری اقدام به تهیه این ضوابط کرد تا ابهام های موجود در این زمینه برداشته شود و شهرداری ها مکلف به جلوگیری از هرگونه ساخت و سازهای بدون پروانه یا تخلفات ساختمانی باشند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل