| کد خبر: 14402 |

تین نیوز |  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی آگاهانه و سرمایه‌گذاری خردمندانه در زیرساخت‌های حمل و نقلی به منظور دستیابی به حمل و نقل شهری پایدار گفت: سیستم‌های حمل و نقل عمومی در بسیاری از شهرهای در حال توسعه دنیا در شرایط ایده آلی قرار دارند.
 
 سید‌جعفر تشکری‌هاشمی افزود: ازدحام ترافیکی آشکارترین مشکل حمل و نقلی شهرهای در حال توسعه دنیاست که تأثیر بسیاری بر تولید ناخالص محلی و حتی ملی بر جای می‌گذارد.
 
وسایل نقلیه موتوری سلامت جامعه را  به خطر می‌اندازند
 وی کمبود خدمات حمل و نقل عمومی در دسترس و مقرون به صرفه را یکی از نقاط ضعف شهرهای در حال توسعه دانست و اظهار کرد: کمبود زیرساخت‌های ایمن برای حمل و نقل غیر موتوری مانند دوچرخه‌سواری و پیاده روی از دیگر مشکلات این شهرها محسوب می‌شود.
 
مهندس تشکری‌هاشمی با بیان این که تعداد خودروهای شخصی به نسبت معابر شهری به صورت مستمر رو به افزایش است، تصریح کرد: وسایل نقلیه موتوری مسوولیت سنگینی در قبال انتشار انواع گازهای آلاینده و گلخانه‌ای، تولید آلودگی صوتی، بروز حوادث و سوانح و آسیب‌های روحی و جسمی ناشی از آن بر عهده دارند و سلامت جامعه را به مخاطره می‌اندازند.
 
معاون شهردار تهران با تأکید بر این که حمل و نقل شهری می‌تواند در رشد اقتصادی شهرها بسیار مؤثر باشد، اضافه کرد: عدم مدیریت صحیح اقتصاد حمل و نقل، فقدان برنامه‌ریزی جامعه برای سیستم حمل و نقل و نادیده گرفتن عناصر اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و اقتصادی در توسعه این سیستم، می‌تواند روند ارائه خدمات اجتماعی را با اختلال و تأخیر مواجه کند.
 
مدیریت شهری باید از سیاستگزاری‌های کلان با خبر باشد
 وی توجه تصمیم گیران به باز گرداندن شهرها از خودروها به انسان‌ها و ایجاد محیط‌های با قابلیت زندگی باکیفیت‌تر را از ضرورت‌های مدیریت صحیح در شهرها بر شمرد و اظهار کرد: حرکت در مسیر حمل و نقل شهری پایدار از طریق ایجاد سیستمی پایا با اهدافی همچون حمایت از طبیعت، انسان محور بودن، مقرون به صرفه بودن و مناسب بودن برای رشد و توسعه، نیازمند رویکردی جامع است.
 
تشکری‌ هاشمی با خبر بودن مدیریت شهری از سیاستگزاری‌های کلان را از کلیدی ترین عناصر سیاست‌های توسعه شهر و حمل و نقل شهری دانست و تصریح کرد: آگاهی از اتفاقات و رویدادهای پیش رو و اطلاع از موقعیت‌های موجود و آینده به منظور تجهیز به ابزارها و امکانات مواجه شدن با مسائل و مشکلات، از جمله ملزمات مدیریت شهری آگاهانه و هوشمندانه است که منافع آن بیش از همه ساکنان شهرها را منتفع می‌سازد.
 
معاون شهردار تهران در پایان دستیابی به حمل و نقل شهری پایدار را نیازمند چند رویکرد دانست و اظهار کرد: مدیریت تقاضای سفر از طریق جلوگیری از سفرهای غیر‌ضروری و کاهش فاصله سفرها، تغییر به سمت مُدهای پایدار، ارتقای فناوری‌ها و حفاظت از سلامت شهروندان و محیط زیست شهری، از جمله اولویتهایی است که مجامع جهانی نیز بر آنها تأکید دارند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین