| کد خبر: 10522 |

تین نیوز | معرفی کتاب «برنامه ریزی هوشمندانه کاربری زمین و حمل و نقل شهری»   تألیف دکتر فرانک سیف الدینی- استاد دانشگاه تهران  و  محمود شورچه – دوره دکتری جغرافیا و برنامه ­ریزی شهری
 معرفی کتاب:
«برنامه ­ریزی هوشمندانه و یکپارچه منطقه شهری» امروز به یک موضوع بسیار مهم و راه ­حل بنیادی در تحقق «شهرگرایی اکولوژیکی»، «شهرگرایی پایدار»، «شهرگرایی چشم­انداز»، «شهرگرایی عادلانه» و در نهایت «شهرگرایی هوشمندانه» مبدل شده است. با این حال، مسئله اصلی به امکان و شیوه­های تحقق این ایده در عمل بر می ­گردد. اینکه چنین ایده­ای چگونه می­ تواند «در عمل» محقق گردد، سؤال و مسأله اصلی این کتاب است.
 
تاکنون در این زمینه، مطالعات و کتاب­های چندی در کشور انجام و نگاشته شده است. اما متأسفانه عمده این مطالعات از طرح موضوع و مسأله فراتر نرفته­ اند. از این رو، یکی دیگر از مهمترین اهداف این کتاب، فراتر رفتن از این مسأله و دستیابی به راه­ حل­های بدیل در جهت دستیابی به این مهم در واقعیت شهر امروز است.
 
تحقق ایده «برنامه ­ریزی هوشمندانه کاربری زمین و حمل و نقل شهری» در عمل، نیازمند تغییر در نگرش­ها و رویکردها از یک سو، و ابزارها و راه­ حل­ها از سوی دیگر است. این نوع تغییرات در نگرش­ها و راه­ حل­ها قبل از هر چیز نیازمند در پیش گرفتن یک گفتمان و یا پارادایم کارامدتر در برنامه­ریزی و مدیریت شهری با توجه به شرایط و پویایی­های نظام ساختاری- عملکردیِ امروز شهری است.
 
«کاربری زمین و حمل و نقل شهری» بنیادی ­ترین مؤلفه در جهت دستیابی به برنامه ­ریزی هوشمندانه و یکپارچه شهر بر بنیان عدالت- محوری و پایداری است. اما بدون شناخت دقیق ماهیت کارکردی و ارتباطی بین آنها در فضای شهر، دستیابی به این هدف امکان­پذیر نیست. گذار از نگاه بخشی به برنامه­ریزی کاربری زمین و حمل و نقل شهری در کشور نقطه عطف تحول در نگرش و رویکرد برنامه ­ریزی هوشمندانه شهری است و این کتاب با هدف کمک به ایجاد چنین تحولی نگاشته شده است.
 
نظام پویایی­های شهری در قرن بیست و یکم به چه سمت و سویی در حال حرکت و تحول است؟ به چه طریق می‌­توان نظام تأثیرات ساختاری- عملکردی عناصر موجود در فضای شهر و به ویژه کاربری زمین و حمل و نقل را پژوهش نمود؟ از چه طریق می‌­توان طرح­ها و برنامه‌­های کاربری زمین و حمل و نقل شهری را به بهینه­‌ترین و پایدارترین شکل ممکن در هم ادغام و یکپارچه ساخت؟ چگونه می­‌توان برای دستیابی به برخی اهداف عدالت فضایی- اجتماعی، راه حل یکی را در دیگری جست؟ و در نهایت اینکه چگونه می‌­توان آنها را به مثابه دو روی یک سکه نگریست و در عمل به شکل هوشمندانه‌­ای در هم یکپارچه ساخت؟ پاسخ به این قبیل سؤالات و بسیاری سؤالات دیگر، از جمله اهدافی است که کتاب حاضر سعی در پاسخی عملیاتی و کاربردی به آنهاست.
 
این کتاب که حاصل یک دهه پژوهش مستقیم و مدام بر روی جدیدترین نظریه‌­ها، تکنیک­ها- مدل­ها، تحلیل­ها، تجربیات و همچنین مباحث انتقادی در این زمینه بوده است، در 7 فصل و حدود 600 صفحه تنظیم شده است. همچنین جهت درک بهتر مطالب و مباحث مطرح­ شده در کتاب از اشکال، تصاویر، نمودار، نقشه، جداول، کادرهای توضیحی و بسیاری دیگر از تکنیک­های آموزشی به خوبی بهره برده شده است.
 
کتاب به شیوه کاملاً درسی نوشته شده است و استفاده از آن برای رشته­‌های، برنامه‌­ریزی شهری، مدیریت ­شهری، برنامه‌­ریزی منطقه­‌ای و آمایش سرزمین، برنامه ­ریزی محیطی، معماری، طراحی شهری، حمل و نقل و ترافیک شهری، جغرافیای شهری، جامعه ­شناسی شهری،  اقتصاد شهری و محیط زیست شهری پیشنهاد می‌­شود.
 
کتاب «برنامه ­ریزی هوشمندانه کاربری زمین و حمل و نقل شهری» از سوی انتشارات «مدیران امروز» در 1000 نسخه، چاپ و وارد بازار کتاب شده است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

نظرسنجی
مهمترین دلیل عدم تحقق کامل اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه حمل‌ونقل را چه می‌دانید؟
نتایج
آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل