| کد خبر: 10522 |

تین نیوز | معرفی کتاب «برنامه ریزی هوشمندانه کاربری زمین و حمل و نقل شهری»   تألیف دکتر فرانک سیف الدینی- استاد دانشگاه تهران  و  محمود شورچه – دوره دکتری جغرافیا و برنامه ­ریزی شهری
 معرفی کتاب:
«برنامه ­ریزی هوشمندانه و یکپارچه منطقه شهری» امروز به یک موضوع بسیار مهم و راه ­حل بنیادی در تحقق «شهرگرایی اکولوژیکی»، «شهرگرایی پایدار»، «شهرگرایی چشم­انداز»، «شهرگرایی عادلانه» و در نهایت «شهرگرایی هوشمندانه» مبدل شده است. با این حال، مسئله اصلی به امکان و شیوه­های تحقق این ایده در عمل بر می ­گردد. اینکه چنین ایده­ای چگونه می­ تواند «در عمل» محقق گردد، سؤال و مسأله اصلی این کتاب است.
 
تاکنون در این زمینه، مطالعات و کتاب­های چندی در کشور انجام و نگاشته شده است. اما متأسفانه عمده این مطالعات از طرح موضوع و مسأله فراتر نرفته­ اند. از این رو، یکی دیگر از مهمترین اهداف این کتاب، فراتر رفتن از این مسأله و دستیابی به راه­ حل­های بدیل در جهت دستیابی به این مهم در واقعیت شهر امروز است.
 
تحقق ایده «برنامه ­ریزی هوشمندانه کاربری زمین و حمل و نقل شهری» در عمل، نیازمند تغییر در نگرش­ها و رویکردها از یک سو، و ابزارها و راه­ حل­ها از سوی دیگر است. این نوع تغییرات در نگرش­ها و راه­ حل­ها قبل از هر چیز نیازمند در پیش گرفتن یک گفتمان و یا پارادایم کارامدتر در برنامه­ریزی و مدیریت شهری با توجه به شرایط و پویایی­های نظام ساختاری- عملکردیِ امروز شهری است.
 
«کاربری زمین و حمل و نقل شهری» بنیادی ­ترین مؤلفه در جهت دستیابی به برنامه ­ریزی هوشمندانه و یکپارچه شهر بر بنیان عدالت- محوری و پایداری است. اما بدون شناخت دقیق ماهیت کارکردی و ارتباطی بین آنها در فضای شهر، دستیابی به این هدف امکان­پذیر نیست. گذار از نگاه بخشی به برنامه­ریزی کاربری زمین و حمل و نقل شهری در کشور نقطه عطف تحول در نگرش و رویکرد برنامه ­ریزی هوشمندانه شهری است و این کتاب با هدف کمک به ایجاد چنین تحولی نگاشته شده است.
 
نظام پویایی­های شهری در قرن بیست و یکم به چه سمت و سویی در حال حرکت و تحول است؟ به چه طریق می‌­توان نظام تأثیرات ساختاری- عملکردی عناصر موجود در فضای شهر و به ویژه کاربری زمین و حمل و نقل را پژوهش نمود؟ از چه طریق می‌­توان طرح­ها و برنامه‌­های کاربری زمین و حمل و نقل شهری را به بهینه­‌ترین و پایدارترین شکل ممکن در هم ادغام و یکپارچه ساخت؟ چگونه می­‌توان برای دستیابی به برخی اهداف عدالت فضایی- اجتماعی، راه حل یکی را در دیگری جست؟ و در نهایت اینکه چگونه می‌­توان آنها را به مثابه دو روی یک سکه نگریست و در عمل به شکل هوشمندانه‌­ای در هم یکپارچه ساخت؟ پاسخ به این قبیل سؤالات و بسیاری سؤالات دیگر، از جمله اهدافی است که کتاب حاضر سعی در پاسخی عملیاتی و کاربردی به آنهاست.
 
این کتاب که حاصل یک دهه پژوهش مستقیم و مدام بر روی جدیدترین نظریه‌­ها، تکنیک­ها- مدل­ها، تحلیل­ها، تجربیات و همچنین مباحث انتقادی در این زمینه بوده است، در 7 فصل و حدود 600 صفحه تنظیم شده است. همچنین جهت درک بهتر مطالب و مباحث مطرح­ شده در کتاب از اشکال، تصاویر، نمودار، نقشه، جداول، کادرهای توضیحی و بسیاری دیگر از تکنیک­های آموزشی به خوبی بهره برده شده است.
 
کتاب به شیوه کاملاً درسی نوشته شده است و استفاده از آن برای رشته­‌های، برنامه‌­ریزی شهری، مدیریت ­شهری، برنامه‌­ریزی منطقه­‌ای و آمایش سرزمین، برنامه ­ریزی محیطی، معماری، طراحی شهری، حمل و نقل و ترافیک شهری، جغرافیای شهری، جامعه ­شناسی شهری،  اقتصاد شهری و محیط زیست شهری پیشنهاد می‌­شود.
 
کتاب «برنامه ­ریزی هوشمندانه کاربری زمین و حمل و نقل شهری» از سوی انتشارات «مدیران امروز» در 1000 نسخه، چاپ و وارد بازار کتاب شده است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین