| کد خبر: 28911 |

تین نیوز | ستاد سوخت مرحله جدید ابطال سهمیه‌های ویژه بنزین وانت بارها به منظور تبدیل آن به سهمیه‌های عادی 60 لیتری در ماه را تا چند روز آینده آغاز می‌کند که پیش بینی می‌شود با اجرای این پروژه روزانه 4 میلیون لیتر سهمیه بنزین 700 تومانی از چرخه مصرف حذف شود.
 
آمارهای رسمی منتشر شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که در طول هفت ماهه نخست سال جاری بالغ بر 15 میلیارد و 206 میلیون بنزین در کشور دود شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مصرف این فرآورده نفتی نزدیک به 400 میلیون لیتر افزایش یافته است.
 
به عبارت دیگر با وجود افزایش قیمت هر لیتر بنزین به بیش از یکهزار تومان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اما مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی پس از چندین نوبت رکورد زنی بار دیگر افزایش یافته است.
 
از سوی دیگر در کنار افزایش قیمت بنزین، دومین سناریوی دولت تدبیر و امید برای مدیریت مصرف این فرآورده پرطرفدار نفتی ابطال کارت های هوشمند سوخت خودروهای سورای و موتورسیکلت ها فرسوده و در ادامه ساماندهی سهمیه های بنزین خودروهای عمومی و خدماتی بود.
 
با اجرای این طرح که از دی ماه سال گذشته کلید خورد در مجموع با ابطال 6 میلیون کارت بنزین موتوری‌ها و خودروها و یا تغییر سهمیه‌های ویژه به سهمیه عادی بنزین، در مجموع طور متوسط روزانه حدود 7.5 میلیون لیتر از مصرف بنزین کشور کاسته شد.
 
در ادامه این سناریو، مرحله جدید ابطال و یا تغییر سهمیه ویژه بنزین وانت بارها توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور آغاز شده که مسئولان دولتی پیش بینی می کنند با اجرای این طرح در مجموع حدود چهار میلیون لیتر در مصرف بنزین 700 تومانی کشور صرفه‌جویی حاصل شود.
 
عليرضا فيض بخش در یک برنامه تلویزیونی با تشريح طرح ساماندهي سهميه بنزین وانت بارها گفت: پيش بيني ستاد سوخت اين است كه با اجراي اين طرح به صرفه جويي 4 ميليون ليتري سهميه يارانه اي بنزين حاصل شود.
 
رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه وانت بارهاي حمل و نقل عمومي در كشور در دو بخش شخصي و عمومي مشغول به كار هستند، تصریح کرد: در طرح ساماندهي ضمن شناسايي وانت بارهاي فعال، سهميه يارانه اي بنزين (بنزین با قیمت 700 تومان) وانت بارهايي كه در در بخش حمل و نقل عمومي بار فعال نيستند به سهميه شخصي كاهش یابد.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه ساماندهي سهمیه بنزین وانت بارهاي فعال در بخش حمل ونقل، تا يك ماه آينده آغاز مي شود، اظهار داشت: با اجراي اين طرح صرفه جويي حدود  30 درصد از سهميه اختصاص يافته در حال حاضر كاهش مي يابد.
 
علاوه بر این آبان ماه سال جاری كارگروه ساماندهي مصرف سوخت در نهاد رياست جمهوري برگزار شده که نتیجه برگزاری این کارگروه حاکی از آن است که در مجموع دو ميليون و 200 هزار دستگاه وانت موجود، در بخش حمل و نقل عمومي بار فعال نيستند و غالباً فعاليت شخصي دارند.
 
بر این اساس قرار است سهميه بنزین نیمه یارانه ای ماهانه 200 ليتر و 400 ليتری وانت بارها به سهمه های عادی 60 لیتر در ماه کاهش یابد که در صورت تداوم این طرح قطعا شاهد افزایش متوسط مصرف بنزین آزاد با قیمت 1000 تومانی در جایگاه های سوخت در کشور خواهیم بود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین