| کد خبر: 26795 |

تین نیوز |  همزمان با فروکش کردن تب مصرف بنزین در کشور، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای خودروهای شخصی با قیمت ۷۰۰ تومان به عنوان دومین سهمیه بنزین فصل پائیز ساعت ۲۴ بامداد امروز پنج شنبه یکم آبان ماه در کارت‌های هوشمند سوخت خودروها واریز شد.
 
علاوه بر این، در دومین ماه فصل پائیز سال جاری ۳۰۰ لیتر سهمیه بنزین آزاد با نرخ ۱۰۰۰ تومان در کارت‌های سوخت خودروها واریز می‌شود که با پایان یافتن سهمیه ۷۰۰ تومانی قابل استفاده خواهد بود.
 
همچنین سهمیه ۷۰۰ تومانی واریز شده به کارت‌های هوشمند سوخت هم در حالی از بامداد امروز قابل برداشت است که ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌های هوشمند سوخت خودروهای شخصی به پایان رسیده باشد.
 
با این وجود مردم می‌توانند با استفاده از کارت جایگاه‌داران، بنزین را با قیمت ۱۰۰۰ تومانی از پمپ بنزین‌های سراسر کشور خریداری کنند.
 
پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها،  گازوئیل یارانه ای هر لیتر ۲۵۰ تومان، بنزین سهمیه‌ای هر لیتر ۷۰۰ تومان، بنزین آزاد هر لیتر ۱۰۰۰ تومان، بنزین سوپر سهمیه‌ای هر لیتر۸۰۰ تومان، بنزین سوپر آزاد هر لیتر ۱۱۰۰ تومان و قیمت بنزین تحویلی به خودروهای دولتی هر لیتر ۱۰۰۰ تومان در جایگاه‌ها عرضه می‌شود.
 
سقوط آزاد مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی 
از سوی دیگر همزمان با اوج گیری متوسط مصرف بنزین کشور در روزهای پایانی تابستان، میزان ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت های هوشمند سوخت هم به کمترین میزان پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها رسیده است.
 
در شرایط فعلی موجود بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارت های هوشمند سوخت به حدود ۶۰۰ میلیون لیتر رسیده است که در مقایسه با ذخیره بنزین ۲٫۳ میلیارد لیتری در اردیبهشت ماه سال جاری در مجموع میزان ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کاهشی حدود ۱٫۷ تا ۱٫۸ میلیارد لیتری را تجربه می کند.
 
تب مصرف بنزین فروکش کرد
 آمارهای منتشر شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می دهد متوسط مصرف بنزین در مهر ماه سال جاری در مقایسه با شهریور ماه امسال با کاهش مصرف محسوسی همراه بوده است.
 
با این وجود در اولین ماه فصل پائیز متوسط مصرف بنزین کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۱٫۱ درصد افزایش را نشان می دهد به طوری که در مهر ماه امسال متوسط مصرف بنزین ایران حدود ۷۰ میلیون لیتر در روز گزارش شده است.
 
این در حالی است که مطابق با گزارش های رسمی منتشر شده توسط وزارت نفت، در طول هفته پایانی شهریور ماه با اوج گیری سفرهای تابستانی متوسط مصرف بنزین کشور هم جهش یافت و حتی از مرز ۸۵ میلیون لیتر در روز هم عبور کرده است.
 
بنزین ۱۰۰۰ تومانی طرفدار پیدا کرد
 علاوه بر این، آمارهای منتشر شده از سوی جایگاه داران سوخت حاکی از آن است که در حال حاضر میزان فروش بنزین با قیمت ۴۰۰ تومانی به کمترین میزان ممکن به ویژه در پمپ بنزین مناطق شمالی شهر تهران و سایر کلانشهرها کاهش یافته است.
 
هم اکنون بیشترین میزان فروش بنزین در جایگاه ها با قیمت آزاد ۱۰۰۰ ویکهزار و ۱۰۰ تومانی انجام می گیرد، با این وجود در هفته نخست هر ماه با توجه به واریز سهمیه های ۷۰۰ تومانی به کارت های سوخت کمی از میزان فروش بنزین آزاد کاسته می‌شود.
 
در شرایط فعلی به طور متوسط در جایگاه های سوخت شمال شهر تهران و کلانشهرها بیش از۶۰ درصد فروش بنزین جایگاه ها با قیمت آزاد انجام می شود، این در حالی است که مردم با وجود افزایش قیمت ها پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اما از خرید بنزین ۱۰۰۰ تومانی استقبال می کنند.
 
ناصر رئیسی فرد رئیس انجمن کارفرمایی جایگاه داران سوخت کشور پیشتر در گفتگو با مهر با اشاره به اختلاف قیمتی بالای بین قیمت بنزین آزاد در ایران و کشورهای همسایه، گفته بود: در این بین میزان فروش بنزین با قیمت ۷۰۰ تومانی بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و سهم فروش بنزین ۴۰۰ تومانی هم به کمتر از پنج درصد رسیده است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین