| کد خبر: 317 |

تین نیوز | ​طی 11 ماهه سال 92، بیش از 11 میلیون و  70 هزار تن كالا از كشور ترانزیت شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 5 درصد افزایش یافته است.
به گزارش تین نیوز از  روابط‌ عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، محمد جواد عطرچیان مدیركل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی با اعلام این خبر، افزود:  در پی اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل و تقویت كریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران طی مدت مذكور بالغ بر 10 میلیون و  606 هزار تن انواع كالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 96 درصد از طریق جاده و 463 هزار تن معادل 4 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترانزیت جاده‌ای 9 درصد افزایش یافته است.
وی اظهار داشت:  از مجموع كالاهای ترانزیت شده، 4 میلیون و 803 هزار تن را مواد نفتی و 6 میلیون و 266 هزار تن را مواد غیرنفتی تشكیل داده‌اند كه عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی كالاهایی نظیر مواد سوختی، لوازم خانگی، انواع پنبه، كالاهای ساختمانی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.
مدیركل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی افزود: در مدت زمان مذكور، از میان مرزهای كشور پرویزخان با 3‌میلیون و 371هزار تن معادل 5 / 30 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود كالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، بازرگان و باشماق در رده‌های بعدی قرار دارند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در زمینه ترانزیت خروج كالا از كشور، بندر امام با 3 ‌میلیون و 705 هزار تن معادل 5/33 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، لطف‌آباد، سرخس و باشماق در رده‌های بعدی قرار دارند.
عطرچیان بیشترین حجم تردد كامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: از 488هزار دستگاه تعداد سفر كامیون‌های حمل كننده كالاهای ترانزیتی، 274 هزار دستگاه معادل 56 درصد توسط كامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از كشور حمل شده است.
وی خاطرنشان كرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امكانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حركتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا كند.
عطرچیان از رویكرد جدید و تلاش جدی وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جهت بهره‌مندی از توانمندی بخش خصوصی و صاحبان شركتهای حمل و نقل بین‌المللی و تشكلهای صنفی مربوطه كه در این زمینه نقش‌آفرینی بسیار مناسبی داشته‌اند و از عوامل مؤثر در رشد ترانزیت است در جهت افزایش هرچه بیشتر سهم ترانزیت در منطقه خبر داد و افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند قطب ترانزیت منطقه باشد لذا شناسایی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های منطقه‌ای و برقراری روابط‌ دیپلماسی بین كشورهای همسایه و منطقه آسیا در دستور كار قرار گرفته است تا با رشد و توسعه قابلیت‌های موجود و با مدیریت صحیح روند ترانزیت روز به روز رشد داشته و رونق بیابد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین