| کد خبر: 317 |

تین نیوز | ​طی 11 ماهه سال 92، بیش از 11 میلیون و  70 هزار تن كالا از كشور ترانزیت شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 5 درصد افزایش یافته است.
به گزارش تین نیوز از  روابط‌ عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، محمد جواد عطرچیان مدیركل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی با اعلام این خبر، افزود:  در پی اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل و تقویت كریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران طی مدت مذكور بالغ بر 10 میلیون و  606 هزار تن انواع كالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 96 درصد از طریق جاده و 463 هزار تن معادل 4 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترانزیت جاده‌ای 9 درصد افزایش یافته است.
وی اظهار داشت:  از مجموع كالاهای ترانزیت شده، 4 میلیون و 803 هزار تن را مواد نفتی و 6 میلیون و 266 هزار تن را مواد غیرنفتی تشكیل داده‌اند كه عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی كالاهایی نظیر مواد سوختی، لوازم خانگی، انواع پنبه، كالاهای ساختمانی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.
مدیركل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی افزود: در مدت زمان مذكور، از میان مرزهای كشور پرویزخان با 3‌میلیون و 371هزار تن معادل 5 / 30 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود كالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، بازرگان و باشماق در رده‌های بعدی قرار دارند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در زمینه ترانزیت خروج كالا از كشور، بندر امام با 3 ‌میلیون و 705 هزار تن معادل 5/33 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، لطف‌آباد، سرخس و باشماق در رده‌های بعدی قرار دارند.
عطرچیان بیشترین حجم تردد كامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: از 488هزار دستگاه تعداد سفر كامیون‌های حمل كننده كالاهای ترانزیتی، 274 هزار دستگاه معادل 56 درصد توسط كامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از كشور حمل شده است.
وی خاطرنشان كرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امكانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حركتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا كند.
عطرچیان از رویكرد جدید و تلاش جدی وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جهت بهره‌مندی از توانمندی بخش خصوصی و صاحبان شركتهای حمل و نقل بین‌المللی و تشكلهای صنفی مربوطه كه در این زمینه نقش‌آفرینی بسیار مناسبی داشته‌اند و از عوامل مؤثر در رشد ترانزیت است در جهت افزایش هرچه بیشتر سهم ترانزیت در منطقه خبر داد و افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند قطب ترانزیت منطقه باشد لذا شناسایی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های منطقه‌ای و برقراری روابط‌ دیپلماسی بین كشورهای همسایه و منطقه آسیا در دستور كار قرار گرفته است تا با رشد و توسعه قابلیت‌های موجود و با مدیریت صحیح روند ترانزیت روز به روز رشد داشته و رونق بیابد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

نظرسنجی
مهمترین دلیل عدم تحقق کامل اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه حمل‌ونقل را چه می‌دانید؟
نتایج
آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل