| کد خبر: 126522 |

تین‌نیوز| نقش راه‌ها در برقراری ارتباطات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بر کسی پوشیده نیست. این در حالی است که در دهه اخیر توسعه گردشگری و توجه به صنعت توریسم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به همین نسبت نقش راه‌های ارتباطی نیز برای توسعه این صنعت پررنگ‌تر از قبل شده است.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، بر این اساس ساخت یا بهسازی راه‌ها علاوه بر دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی از بعد گردشگری نیز مورد توجه قرار دارد. البته نباید از نظر دور داشت که هر یک از راه‌ها با هدف خاص و با در نظر گرفتن همه جوانب طراحی می‌‌شوند و تابع استاندارد خاصی هستند که در نهایت به تسهیل و ایمنی در رفت و آمد مردم ختم می‌شود.

برای مثال در تعریف راه‌های فرعی ‌مشخص می‌شود حریم این راه‌ها 17.5 متر از آكس به هر طرف و مجموعاً 35 متر است و این راه‌ها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند؛
1. راه فرعی عریض که راهی است با مشخصات راه فرعی درجه یك با این تفاوت كه عرض كلی آن 9 متر شامل 7 متر آسفالت و 1×2 متر شانه است.

2. راه فرعی درجه یک که شامل درجه یک عریض  و درجه یک معمولی بوده که عرض آنها به ترتیب 9 متر ( 7 متر آسفالت و 2 متر شانه راه) و  8 متر (6.5  متر آسفالت و 1.5 متر شانه راه) است.

3. راه فرعی درجه دو  که راهی است با عرض 7 متر كه چنانچه آسفالت باشد 5.5 متر آسفالت آن است و یك متر یا 1.5 متر شانه راه است.

راه روستایی نیز راهی است با عرض 4 تا 6.5 متر كه به درجات 1 و 2 و 3 تقسیم می‌شود. حریم راه روستایی نیز 12.5 متر از آكس به هر طرف و مجموعاً 25 متر است.

راه روستایی درجه یک، راهی است که تعداد وسایل نقلیه سنگین پیش‌بینی شده در این راه تا پنج سال آینده به‌طور متوسط از 80 دستگاه در روز كمتر و از 30 دستگاه بیشتر باشد و عرض كلی راه 6.5 متر است.

راه روستایی درجه دو راهی است که تعداد وسایل نقلیه سنگین پیش‌بینی شده در این راه تا پنج سال آینده به‌طور متوسط از 50 دستگاه در روز كمتر و از 30 دستگاه بیشتر باشد و عرض كلی راه 5.5 متر است.

راه روستایی درجه سه نیز راهی است که تعداد وسایل نقلیه سنگین پیش‌بینی شده در این راه تا پنج سال آینده به‌طور متوسط از 20 دستگاه كمتر باشد و عرض كلی راه 4 متر است.

اما راه دسترسی آسفالته هم راهی است كه مسیر آن با نوارها (یا پیست‌های) خاكی و شنی قدیمی منطبق بوده و به‌تدریج با عملیات راهداری تبدیل به محورهایی با نقش اصلی و فرعی شده است ولی از لحاظ مشخصات هندسی و ساختمانی به هیچ عنوان به تعاریف راهی اصلی عریض، اصلی معمولی راه فرعی عریض و راه فرعی درجه منطبق نیست.

با تعاریف ارایه شده و با توجه به این که برای ساخت و بهسازی هر یک از راه‌ها سرمایه‌های بسیاری هزینه می‌شود و راهسازی نیز همچون هر فعالیت دیگری تابع رعایت استانداردهایی است که در نهایت به تسهیل و ایمنی تردد بهره‌برداران از آن ختم می‌شود، این پرسش مطرح است که در ساخت راه‌های روستایی که به خصوص در دولت نهم و دهم با شعار نهضت آسفالت راه‌های روستایی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت، چقدر این استانداردها رعایت شده است.

با این مقدمه خبرنگار تین‌نیوز گزارشی از گفت‌وگوی تعدادی از کارشناسان حوزه راهسازی در یکی از گروه‌های تلگرامی که دلایل از بین رفتن آسفالت یک راه روستایی گردشگری را بررسی کرده‌اند، تهیه کرده که در ادامه می‌آید؛

علی سلطان‌بیگی کارشناس حوزه راه و راه‌سازی در توضیح عکس بالا گفت: این عکس مربوط به ورودی یک روستای گردشگری و تاریخی است که اجرای آن در پاییز 95 به عهده خودشان بوده و عکس در تعطیلات نوروز گرفته شده است.

وی با بیان این که این راه قبلا آسفالت بوده اما به‌دلیل آمد و شد گردشگران از شهرهای اطراف نیاز به بلوار شدن و ساختن یک سری نمادها وجود داشت، اظهار داشت: بر این اساس کف آن دست خورد و به‌دلیل نبود اطلاعات راه‌سازی، لایه اساس و زیر اساس کار نشد و فقط یک مخلوط ریخته شد که مشخصات آن هم در دست نیست، دلایل خرابی زود روس و نیز راه چاره چیست؟

وحید کشاورزی یکی دیگر از کارشناسان حوزه راه و راهسازی گفت: دلیل خرابی زودرس این راه، عدم وجود مخلوط مناسب جهت لایه اساس و زیر اساس بوده که بستر طبیعی را رگلاژ کرده است.

وی تاکید کرد: در این عکس کاملا مشخص است که  در زیرسازی این جاده از چه نوع مصالحی استفاده شده، آثار علف‌های سبز در کنار جدول دیده می‌شود، دانه‌بندی این خاک حتما یکنواخت بوده و این نوع خاک باتوجه به هم اندازه بودن ذرات ریز دانه قابلیت تراکم نداشته است.

فریدون مقدس‌نژاد از دیگر کارشناسان این حوزه نیز گفت: ترك‌ها بر اثر نشست است كه خود ناشی از ضعف زيرسازی، فقدان مصالح مناسب به عنوان اساس و زير اساس و احتمالا فقدان زهكشی مناسب در ناحيه تخريبی است. توصيه می‌كنم سونداژ در محل انجام و مشخصات مصالح و در صد رطوبت و دانسيته تعيين شود.

نادر طباطبایی یکی دیگر از کارشناسان این حوزه نیز با تاکید بر این که کارشناسی این موضوع نیازمند اطلاعاتی از قبیل سابقه و نوع ترافیک، آب و هوا، مشخصات ساخت (مواد و ضخامت لایه‌ها)، جنس خاک بستر و شرایط زهکشی جسم راه و شرایط زهکشی رفوژ میانی و نتایج آزمایش‌های تضمین کیفیت است، بیان داشت: به نظر می‌رسد که آب پشت جدول جمع می‌شود و سپس به جسم را نفوذ می‌کند و لایه‌های ضعیف زیرین را در برابر بارگذاری ضعیف‌تر می‌کند. قسمت پوست سوسماری شده هم می‌تواند مؤید این موضوع باشد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد تجمع آب پشت جدول، هم از شیب معکوس است و هم بالاتر بودن لبه کانیو. با توجه به تصدیق نبود زیرسازی مناسب، شاید بهترین کاری که برای این روسازی بتوان کرد ایجاد زهکشی آب و جلوگیری از نفوذ آن به جسم راه و ترمیم نقاط سوسماری شده است.

طباطبایی تاکید کرد: بیش از این هزینه کردن روی این روسازی فاقد زیرسازی توجیه ندارد و به هر حال زهکشی باید ایجاد شود.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل