| کد خبر: 115619 |

تین نیوز| معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از تعویق بهره‌برداری از بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس خبر داد.

شاهرخ خسروانی با بیان اینکه قرار بود از واحد بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس تا دی ماه سال جاری بهره برداری شود، افزود: بهره برداری از این واحد در مرحله پیش راه اندازی است و  به دلیل برخی مسائل طبیعی که در مقدمات راه اندازی پیش آمد، به تعویق افتاد اما  تا بهمن ماه راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: با بهره برداری از واحد بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس، تولید فعلی بنزین این پالایشگاه، ۳ میلیون لیتر افزایش پیدا می کند.

بر اساس این گزارش، اوایل شهریورماه سال جاری  عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفته بود طرح توسعه پالایشگاه بندرعباس ٢ شهریورماه پیش راه‌اندازی و تا پایان آبانماه به مرحله راه‌اندازی می‌رسد و با با اجرای این طرح، با افزایش ظرفیت سه میلیون لیتر بنزین استاندارد در این پالایشگاه ظرفیت موجود به ١٢ میلیون لیتر خواهد رسید. با توجه به اصلاح کیفیت صورت گرفته پالایشگاه بندرعباس به پالایشگاهی پیچیده، قدرتمند، با توان صادراتی بدل خواهد شد.

وی همچنین در اوایل مهرماه از پیش راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی و واحدهای جانبی (CCR) پالایشگاه نفت بندرعباس خبرداده و گفته بود با راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی و افزایش ٣,٥ میلیون لیتری، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس به ١٢ میلیون لیتر در روز می رسد. افزون بر افزایش ظرفیت با تکمیل این طرح، هشت میلیون لیتر بنزین یورو ٤ به ظرفیت تولید کشور اضافه می شود. با افزایش هشت میلیون لیتری بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس، تولید روزانه بنزین یورو ٤ کشور از ٢٨ میلیون لیتر کنونی به ٣٦ میلیون لیتر افزایش می یابد. با بهره برداری از واحد بنزین‌سازی و واحدهای جانبی (CCR) پالایشگاه نفت بندرعباس بنزین یورو ٤ به ٨ شهر کشور می رسد.

بر اساس این گزارش، طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس دارای ٩ واحد اصلی است که واحدهای تصفیه نفتای سنگین با ظرفیت ٢٥ هزار بشکه در روز، واحد تصفیه نفتای سبک با ظرفیت ٢١ هزار بشکه در روز، واحد تبدیل کاتالیستی با ظرفیت ٢٥ هزار بشکه در روز واحد تصفیه نفت‌گاز با ظرفیت ٥ هزار بشکه در روز و واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت ١٢ تن در روز از واحدهای مهم این طرح است. طبق برنامه زمانبندی و پس از راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی، واحد تصفیه گازوئیل نیز که در مراحل پایانی تکمیل مکانیکی قرار دارد، در نیمه دوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد. تکمیل و راه‌اندازی نهایی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس به ٢ میلیارد تومان منابع ریالی و ٣ میلیون یورو منابع ارزی نیاز دارد.

پیش از این، معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از بهره برداری از بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس تا دی ماه سال جاری خبر داده بود.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل