| کد خبر: 39146 |

تین نیوز | برای افزایش بهره‌وری اتاق بازرگانی باید ابتدا جایگاه قانونی آن را مشخص و معین کرد، سپس به تجزیه و تحلیل وظایف پرداخت. هنگامی که اتاق بازرگانی برای اولین بار در انگلیس تشکیل شد، اساسش این بود که ملوانان و تجار در مورد مشکلات تجارت و مبادلات تجاری‌شان بحث می‌کردند و بر همین اساس راهکارهایی برای برون‌رفت و حل مساله نیز در این اتاق ارائه می‌شد. مسوولیت اتاق بازرگانی حمایت از تجار، صنعتگران، کشاورزان و معدنداران و پس از آن ماموریت مشاوره سه قوه است.
بنابراین ما به‌عنوان اعضای اتاق بازرگانی نمی‌توانیم قدرت اجرایی داشته باشیم و تنها باید به ارائه مشاوره بپردازیم. قانون‌گرا بودن در اتاق بازرگانی، پویایی را به این پارلمان تزریق خواهد کرد. عملکرد اعضای حاضر در اتاق در چارچوب قانون و مسوولیت‌های پیش‌بینی شده‌ای که برای هیات نمایندگان و هیات رئیسه و افرادی که در کمیسیون حضور دارند همگی می‌تواند نشان از قانون‌مدار بودن اتاق باشد. متاسفانه در عرصه انتخابات، نمایندگان جهت کسب رای بیشتر دست به بزرگنمایی‌هایی می‌زنند که این اشتباه است. اگر کارشناسان مطلوب و ایده‌آل و کارکشته وارد اتاق شوند، می‌توانند با نظرات کارشناسی‌ خود برنامه فکری بهتری را به دولتمردان، مجلس و مقامات قضایی ارائه دهند. تقریبا 80 نهاد وجود دارد که ما می‌توانیم در آنها نماینده داشته باشیم، ما می‌توانیم در این نهادها حضور داشته باشیم و در مورد مسائل و مشکلات و پیشنهادها بحث کرده و نظراتمان را ارائه دهیم. پس اتاق مطلوب اتاقی است که افراد خبره و با تجربه‌ای در آن حضور دارند که می‌توانند در مسیر قانون و قانون‌گذاری کمک کنند. موضوعی در علم مدیریت وجود دارد که می‌گوید گاهی یک فرد از سازمان‌ اعتبار می‌گیرد و گاهی نیز سازمان خودش به افراد اعتبار می‌دهد. اتاق بازرگانی به خودی خود، ظرفیت بزرگی است، چنانچه در آن افراد مناسب و منطقی حضور داشته باشند، می‌توانند به جایگاه سازمانی اتاق بازرگانی ارزش و اعتبار بیشتری دهند. کسانی که می‌خواهند در اتاق بازرگانی حضور داشته باشند، ممکن است از رانت‌هایی استفاده کنند. افراد پس از ورود به اتاق بازرگانی با دسترسی آسان‌تر به مقامات، مسوولین و وزرا می‌توانند مسائل بنگاهی خود را حل و همچنین به صورت جزیره‌ای برخورد کنند. همچنین کسانی که در کمیسیون‌ها مسوولیتی را عهده‌دار می‌شوند، می‌توانند بر مبنای این موقعیت، جایگاهی شغلی‌ برای خود ایجاد کنند که براساس آن به حل مسائل بنگاهی خود بپردازند. کسانی که در اتاق حضور دارند باید به صورت ملی فکر کنند نه بنگاهی. آنها باید بدانند نقش‌مان تاثیرگذاری روی قانون است و اینکه بتوانیم با مشاوره‌ای که ارائه می‌دهیم و همچنین با کمک مقامات مسوول تاثیری روی قانون بگذاریم. بنابراین اتاق مطلوب، اتاقی است که افراد کارکشته و جاافتاده در آن به ماموریت‌های قانونی اتاق کمک کنند.
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
با گذشت نزدیک به دو ماه از تجمع‌های صنفی کامیون‌داران، به نظر شما عملکرد کدام ارگان در پیگیری مطالبات و حل و فصل مشکلات رانندگان بهتر بوده است؟
نتایج
آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین