| کد خبر: 133622 |

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید : با وجود ایجاد بخش تحقیق و توسعه در صنعت خودرو اما عملا کارکردی برای دستیابی به تحقیق و توسعه در این بخش ها وجود ندارد.

تین‌نیوز | 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید : با وجود ایجاد بخش تحقیق و توسعه در صنعت خودرو اما عملا کارکردی برای دستیابی به تحقیق و توسعه در این بخش ها وجود ندارد.

 

رضا انصاری در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت : هر چند به ظاهر اقداماتی در حوزه تحقیق و توسعه در خودروسازی ها صورت گرفته اما به معنای واقعی سرمایه گذاری در این بخش برای توسعه تکنولوژی در صنعت خودرو صورت نگرفته است.

 

وی تصریح کرد : متاسفانه در این سالها در برخی از شرکتهای خودروسازی به دلیل سوء مدیریت مدیران قبلی ، مشکلات مالی ایجاد گردید که طبعا مانع از هر گونه توجه به توسعه تکنولوژی در این حوزه از صنعت شده است.

 

وی گفت : گاهی اوقات مشکلات در حوزه صنعت خودرو به میزانی زیاد است که با نگاهی واقع بینانه ، انتظار می رود که صرفا در حوزه رفع مشکلات مالی شرکت کار شود اما واقعیت این است که در حوزه اقتصادی و تکنولوژی در صنعت خودرو مشکلات جدی وجود دارد و چاره نداریم جزء اینکه بسته سیاستی برای رقابت پذیری صنایع در کشور طراحی و اجرایی شود.

 

وی با توجه به برخی برداشت های نادرست از موضوع اقتصاد مقاومتی در کشور تصریح کرد : امروز متاسفانه تفسیرهای نادرستی از توصیه های مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و توسعه درون زا صورت می گیرد .

 

وی افزود : در بحث تکنولوژی اصلی ترین بحثی که رهبر انقلاب نیز بارها در مورد آنها سخنرانی نمودند این بوده که در بحث انعقاد قراردادهای خارجی باید توجه ویژه ای به انتقال تکنولوژی به معنای واقعی در کشور داشته باشیم.

 

نماینده داراب و زرین دشت در خانه ملت تاکید کرد : انتقال تکنولوژی زمانی رخ خواهد داد که ما نیز انگیزه هایی را برای حضور آنها ایجاد نماییم طبعا این انگیزه می تواند بازار جذاب یک و نیم میلیونی در کشور باشد.

 

انصاری اظهار داشت : تجربه کشورهای پیشرفته دنیا و بنگاههایی که در این زمینه موفقیت هایی به خصوص در کشورهای تازه صنعتی شده دنیا بدست آوردند نشان می دهد که باید یک مبادله بازار و تکنولوژی در دستور کار صنعت خودرو ایران قرار گیرد.

 

وی گفت : زمانی که بازارهای جذاب را در اختیار شرکتهای صاحب تکنولوژی دنیا قرار می دهیم هوشمندانه بتوانیم در جریان قراردادها تکنولوژی را وارد کشور نماییم.

 

وی تاکید کرد : امروز کلام و پاردایمی که در میان صحبت های وزیر صنعت و معدن دیده می شود مبادله بازار با بازار و صادرات بخشی از تولیداتی است در بازار ایران تولید می شود در حالی که به نظر حرف دقیقی نیست.

 

وی با توجه به موضوع داخلی سازی خودروهای جدید در قراردادهای جدید خودرویی گفت : هر چند توجه به 40 درصد سهم داخلی سازی به عنوان یکی از شروط در آغاز همکاری ها مهم است اما این میزان مستلزم شفاف سازی در نوع تکنولوژی در بخش های مختلف تولیدی است در حالی که می توان با اهتمام نسبت به تولید بخشی از قطعاتی که توانمندی آن در ایران وجود دارد صنعت خودرو را رقابتی نموده و کیفیت و جذابیت یک خودرو را افزایش داد.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی خبر خودرو

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین