| کد خبر: 29537 |

تین نیوز |   سرپرست اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به افزایش سه برابری تردد در محورهای مواصلاتی استان قزوین و كاهش ۵۸ درصدی تلفات رانندگی در هفت سال گذشته از افتتاح دفتر جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها و تجلیل از فعالان عرصه ایمنی جاده ها خبر داد.

به گزارش تین نیوز از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، حامد مانی فر در مراسم افتتاحیه "دفتر جمعیت طرفداران ایمنی راهها" و تجلیل از فعالان عرصه ایمنی جاده ها گفت: استان قزوین با داشتن ۲۱۷ كیلومتر آزادراه و شش هزار و ۶۷۱ كیلومتر حوزه استحفاظی جاده ای داریم كه در نصب روشنایی راهها با ۲۲۰ كیلومتر رتبه سوم كشوری را كسب كرده ایم.
سرپرست اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین تصریح كرد: سالانه حدود یك هزار و ۵۰۰ كیلومتر خط كشی راهها در استان انجام می شود كه با نصب علائم و گاردریل و سایر امور ایمن سازی نسبت به كاهش حوادث اقدام كرده ایم.
این مسئول بیان كرد: در سال ۸۵ تعداد كشته های سوانح جاده ای در استان ۶۷۲ نفر بود كه در سال ۹۲ این تعداد به ۲۸۸ نفر رسید و در طول هفت سال گذشته علیرغم سه برابر شدن تردد خودروها در راههای استان قزوین خوشبختانه با اقدامات انجام شده و ایمن كردن راهها و نیز فرهنگ سازی تلفات جاده ها تا ۵۸ درصد كاهش یافته است.
وی افزود: تلفات جاده ای در مدت یاد شده تا یك هفتم كاهش یافته در حالی كه هم سرعت خودرو و هم تعداد سفرها افزایش قابل توجهی داشته است.
مانی فر یادآورشد: حدود ۶۵ درصد سوانح رانندگی مربوط به خطای انسانی است لذا با افزایش فرهنگ عمومی در حوزه راهها زمینه كاهش سوانح و تلفات بخوبی فراهم شده است.
 
۱۰ میلیارد تومان برای ایمنی جاده های استان قزوین هزینه شده است
 به منظور ایمن سازی جاده ها در سال جاری حدود ۱۰ میلیارد تومان برای ایمن سازی جاده های استان قزوین شامل روكش آسفالت، نصب علائم و گاردریلها، خط كشی جاده ها و اصلاح نقاط حادثه خیز هزینه شده است.
مانی فر گفت: ۲۵ درصد بودجه بهداشت برای قربانیان حوادث رانندگی هزینه می شود و ۶۰ درصد حوادث جرحی منجر به فوت به رانندگان اختصاص دارد و بی توجهی به رانندگی اصولی امروز سلامت جامعه را به جد تهدید می كند كه باید برای آن تدبیر كنیم.
وی یادآورشد: در ده سال گذشته بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر جان خود را در جاده های كشور از دست داده اند كه این حوادث حركت خانواده ها به سمت فقر را شتاب بخشیده و ۱۰ میلیون نفر درآمد خود را به واسطه این حوادث از دست داده اند كه یك سوم قربانیان متاهل هستند كه نگران كننده است.
این مسئول اظهارداشت: در سال گذشته چهار هزار و ۱۶۸ نفر عابر پیاده در سوانح جاده ای جان خود را از دست دادند كه دو هزار نفر آنها شش تا ۱۸ سال هستند كه برای جلوگیری از دست رفتن این سرمایه های ارزشمند باید در كنار ایمن سازی جاده ها برای فرهنگ سازی نیز اقدام كنیم.
سرپرست اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین بیان كرد: استفاده از كمربند، كلاه ایمنی در موتورسیكلت، عدم استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی، عدم رانندگی در حالت خواب آلودگی، عدم استفاده از مواد مخدر، دوری از سبقت و سرعت غیرمجاز می تواند به كاهش سوانح رانندگی و تلفات و جراحات این بخش كمك كند كه باید با كمك همه دستگاههای اجرایی و جمعیت های مردم نهاد در راین راه گام برداریم.
 
اصلاح نقاط حادثه خیز استان قزوین 
وی یادآورشد: یكی از كارهای موثر و مهم برای ایمن سازی جاده های استان شناسایی و آشكارسازی نقاط حادثه خیز است كه در این راستا ۸۰ نقطه با نصب علائم برای رانندگان آشكار شده تا در این مناطق شاهد رعایت بیشتر قوانین رانندگی باشیم.
وی اضافه كرد: از سال ۸۵ تاكنون نیز از مجموع ۳۳ نقطه حادثه خیز استان قزوین تاكنون ۲۲ نقطه اصلاح شده و ۱۱ نقطه دیگر در دست اصلاح است.
 
جمعیت طرفداران ایمنی راهها در استان قزوین تشكیل شد
 وی تصریح كرد: تشكل های غیردولتی نقش مهمی در فرهنگ سازی و افزایش اطلاعات عمومی رانندگان دارند و بسیار خوشحالیم كه قزوین به عنوان استانی پیشرو می تواند در راه اندازی جمعیت طرفداران ایمنی راهها در این عرصه نیز فعالیت كند كه امیدواریم خروجی كار نیز مناسب باشد.
رئیس هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راههای كشور گفت: سالانه ۱۸ هزار نفر در جاده های كشور كشته و ۳۱۰ هزار نفر مجروح می شوند كه پنج درصد آنها از كارافتاده می شوند و هزاران میلیارد تومان خسارت مالی به اقتصاد كشور تحمیل می شود.
محمد بخارایی در ادامه این مراسم گفت: در آستانه روز قربانیان حوادث جاده ای و سوانح رانندگی باید افكار عمومی را برای توجه بیشتر به این حوادث تهییج كنیم تا گام موثری برای كاهش تلفات جاده ای برداشته شود.
بخارایی بیان كرد: كشته سالانه ۱۸ هزار نفر و ۳۱۰ هزار مجروح كه پنج درصد آنها از كارافتاده می شوند نگران كننده است و اگر وضعیت بازماندگان، معلولان سوانح را مورد بررسی قرار دهیم عمق فاجعه مشخص می شود.
 
بسیاری از حوادث قابل پیشگیری است 
بخارایی تصریح كرد: افزایش كودكان بی سرپرست و تحمیل آسیب های اجتماعی عدیده از دیگر پیامدهای حوادث رانندگی است.
وی گفت: باید بپذیریم بسیاری از حوادث قابل پیشگیری است و در كنار بسیج همه امكانات بخش دولتی كه در حوزه پلیس راه، راهداری، اورژانس، جمعیت هلال احمر، پایانه ها و حمل و نقل جاده ای، به خوبی صورت گرفته اگر بتوانیم مشاركت مردمی را نیز در برنامه ها همراه كنیم به نتایج ارزشمندی دست خواهیم یافت.
رئیس هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه ها تصریح كرد: از مشاركت مردم در حوزه ایمینی راه ها غفلت كرده ایم كه در سال های اخیر رویكرد مسئولان برخورداری از تشكل های غیردولتی برای فرهنگ سازی و آموزش است تا بتوانیم هم توقع مردم از مسئولان را بالا ببریم و هم به كاهش مشكلات كمك كنیم.
وی بیان كرد: در هر بخشی كه از حضور مردم بهره مند شده ایم مانند توسعه اقتصادی، جنگ تحمیلی و سازندگی موفقیت ها افزایش یافته كه از سال ۸۶ با راه اندازی انجمن های مردمی طرفدار ایمنی راه ها تلاش كرده ایم از ظرفیت های انجمن های مردمی در این كار استفاده كنیم.
 
پرورش شهروند مسئول در جمعیت های مردمی ایمن سازی جاده ها
 وی اظهارداشت: ایجاد انگیزه در مردم و افكار عمومی و بالا بردن توقع مردم از دستگاههای اجرایی از مهمترین اهداف راه اندازی جمعیت های طرفداران ایمنی راه هاست كه با عزم ملی امیدواریم به نتایج پیش بینی شده دست یابیم.
رئیس هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه ها گفت: فرهنگ سازی در ایمنی جاده ها باید ابتدا از اعضاء جمیعت آغاز شود و سپس به دیگران منتقل شود تا هر شهروندی احساس مسئولیت كرده و به ایمن سازی جاده ها كمك كند.
بخارایی تصریح كرد: وقتی فرزندان خود را در صندلی جلویی خودرو به عنوان كیسه هوا استفاده می كنیم و صحبت با تلفن همراه، نبستن كمربند و سرعت و سبقت غیرمجاز را جدی نمی گیریم باید منتظر حوادث ناگواری باشیم كه سالانه میلیاردها تومان خسارت به كشور تحمیل می كند و آسیب های فراوانی برحای می گذارد.
 
سالانه ۴۴ هزار نفر از بانوان در جاده ها قربانی حوادثند 
وی افزود: سالانه ۴۴ هزار و ۲۰۰ نفر از تلفات جاده های كشور را بانوان تشكیل می دهند كه معادل ۲۴ درصد است كه نشان می دهد این گروه آسیب پذیرترین افرادند زیرا پرستاری از مصدومان را نیز بر عهده دارند.
بخارایی بیان كرد: در جمیعت طرفداران ایمنی راه ها از دانش آموزان، بانوان، ورزشكاران، استادان و نخبگان، معلمان و فرهنگیان استفاده خواهیم كرد تا تاثیرگذاری جمعیت بیشتر شود.
 
مجلس آماده همكاری برای رفع نواقص قانونی در ایمنی راه‌ها است 
همچنین در این مراسم رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین گفت: مجلس شورای اسلامی برای وضع قوانین جدید برای تقویت ایمنی راهها و كاهش سوانح جاده ای آمادگی كامل دارد.
حجت الاسلام مرتضی حسینی ظهر شنبه در همایش تجلیل از فعالان ایمنی راههای استان كه در سالن جهاد كشاورزی قزوین برگزار شد اظهارداشت: اگر در حوزه آموزش درست عمل كنیم قادر خواهیم بود سوانح جاده ای را به حداقل برسانیم لذا باید بخشی از اعتبارات راه به آموزش و فرهنگ سازی اختصاص داده شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین تصریح كرد: آموزش و پرورش و وزارت راه و شهرسازی باید برنامه مدونی برای ترویج فرهنگ ایمنی جاده ها داشته باشد و با ارائه آن به مجلس هرجا كه نیاز داشت از ظرفیت های قانونی هم استفاده كند تا كار نهادینه شود.
 
ایمن نبودن خودروهای داخلی نگران كننده است 
حجت الاسلام حسینی یادآورشد: ایمن نبودن خودروها یكی از عواملی است كه به افزایش تلفات جاده ای منجر شده و امروز پسندیده نیست كه در 10 سال گذشته همچنان شاهد عقب گرد در كیفیت و ایمنی خودرو هستیم و كسی چوابگو نیست.
وی افزود: تشكیل انجمن و جمعیت های مردم نهاد كار خوبی است به شرط آن كه تشریفاتی و شعاری نباشد و همین تشكل باید مشكلات خودرو سازی را به عنوان مطالبات عمومی منعكس كند و خودروسازان را مجبور كند به كیفیت و ایمنی خودروها توجه شود.
حسینی از تلاش راهداران هم تشكر كرد و افزود: جا دارد از تلاش انسانهای ایثارگری كه شبانه روزی در جاده ها حضور دارند تا ایمنی جاده و مردم تامین شود تقدیر كنیم.
این نماینده تصریح كرد: مجلس شورای اسلامی برای تصویب بیمه راهداران مشكلی ندارد و امیدواریم در صورت طرح آن در خانه ملت آمادگی كامل برای همكاری و تصویب دارد.
سید مهدی دهاقین مدیركل سازمان حمل و نقل و پایانه های استان قزوین هم در این مراسم گفت: مبلمان جاده ای از موضوعات مهمی است كه در دستور كار قرار دارد كه امیدواریم بتوانیم در اجرای آن موفق شویم.
دهاقین یادآورشد: توجه به زیرساحتها و نحوه ارائه خدمات در مجتمع های رفاهی جاده ای از دیگر اموئری است كه با نظارت بیشتر تلاش می كنیم خدمات مناسبی به مردم در این حوزه ها نیز داده شود.
در این مراسم از 12 تن از فعالان عرصه ایمنی راهها كه بیشتری همكاری را داشته اند تقدیر شد
به مناسبت دهه ایمنی مراسم افتتاحیه "دفتر جمعیت طرفداران ایمنی راهها" و تجلیل از فعالان عرصه ایمنی جاده ها ظهر شنبه با حضور محمد بخارایی رئیس هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راهها، مرتضی روزبه استاندار، داود محمدی، روح الله عباسپور و حجت الاسلام مرتضی حسینی نمایندگان مردم استان در جلس شورای اسلامی، مدیران دستگاههای اجرایی و راهداران و فعالان عرصه ایمنی راهها در سالن جلسات سازمان جهاد كشاورزی قزوین برگزار شد.
بیشتر

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین