| کد خبر: 112526 |

رئیس گروه برنامه­‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی کرمانشاه:

تین‌نیوز| رئیس گروه برنامه­‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی استان کرمانشاه گفت: امکان ایفای نقش فرامنطقه‌ای و ملی به‌عنوان محور تجارت خارجی با عراق و خاورمیانه با سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه وجود دارد.

سعید محرابی‌‌پور امروز در کرمانشاه،با بیان برنامه کوتاه مدت توسعه شهرستان‌های تابعه استان کرمانشاه، اظهار داشت: استان کرمانشاه 1.5 درصد مساحت کل کشور را دارد که براساس جمعیت سرشماری کشور در سال 1390 جمعیت استان یک‌میلیون و 945 هزار 227 نفر بوده است که این رقم 2.5 درصد از کل جمعیت کشور را شامل می‌شود.

وی 317 هزار و 216 نفر را جمعیت دانش‌آموزان استان عنوان کرد و گفت:

 از این تعداد 149 هزار و 486 نفر دختر و 167 هزار و 730 نفر پسر هستند که نرخ باسوادی در استان 81.6 درصد عنوان شده است.

رئیس گروه برنامه­‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون جمعیت استان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال‌جاری اعلام نشده است، افزود: در سال گذشته نرخ بیکاری در استان 17.6 درصد بوده که نسبت به سال 93،با رشد 2 درصدی مواجه شده است.

این مسؤول به بیکاری 111 هزار نفر در استان کرمانشاه اشاره کرد و یادآور شد:

کل جمعیت بیکار در سطح کشور 27 هزار و 29 نفر اعلام شده است‌.

وی به سهم تولیدات کشاورزی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: تولیدات کشاورزی در سال گذشته در 8 هزار و 550 هزار هکتار، 2 هزار و 960 هزار تن سهم تولیدات زراعی بوده که 623 هزار هکتار از اراضی زیرکشت به‌صورت دیم و 41 هزار هکتار نیز از سطح اراضی باغی بوده است‌.

محرابی‌پور تعداد چاه مجاز تا پایان سال گذشته را 9 هزار و 944 حلقه اعلام کرد و ادامه داد: 68 هزار هکتار از دشت‌های گرمسیری زیرپوشش شبکه آبیاری و زهکشی مدرن قرار دارد.

وی به 212 هزار انشعاب گاز در سال گذشته  اشاره و بیان کرد: در همین بازه زمانی به 46 روستا گازرسانی شده است.

رئیس گروه برنامه­‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی استان کرمانشاه به مرتبط بودن شبکه برق‌رسانی استان کرمانشاه با استان‌های کردستان،همدان و لرستان اشاره کرد و گفت: میزان برق مصرفی استان در سال گذشته در همه بخش‌ها 27 هزار و 83 مگاوات ساعت بوده که دربین بخش‌های مختلف، میزان برق مصرفی خانگی 11 هزار و 86 مگاوات بوده است‌.

این مسؤول با اشاره به  6 هزار و 54 کیلومتر راه آسفالته در استان، اظهار داشت: استان کرمانشاه نزدیک‌ترین مسیر به بغداد است که نقش بسزایی در ترانزیت کالا و مسافر دارد و بزرگراه کربلا به‌عنوان مهمترین راه منطقه و کشور مطرح است.

محرابی‌پور گفت: قطعه راه آهن ملایر به کرمانشاه به طول 177 کیلومتر با اعتبار 5 هزار میلیارد ریال و راه‌آهن کرمانشاه به خسروی به طول 330 کیلومتر با اعتبار 10 هزار میلیارد ریال در دست ساخت است‌ که با 68 درصد پیشرفت زیرسازی، تا پایان خردادماه سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی کرمانشاه را دارای موقعیت ممتاز و نقش مهمی در زمینه اقتصادی و صنعتی دانست و تصریح کرد: وجود منطقه اقتصادی زاگرس اسلام‌ آباد غرب به‌عنوان نخستین منطقه ویژه اقتصادی با سازمان مسؤولی بخش خصوصی و همچنین منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین که قابلیت تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد، بیانگر موقعیت ممتاز استان کرمانشاه است.

محرابی‌پور با ‌گریزی به منابع آب استان، ادامه داد: منابع آبی استان به دو حوضه آبریز بزرگ تقسیم می‌شود که پتانسیل آب‌های زیرزمینی 8.2 میلیارد مترمکعب و میزان پتانسیل آب‌های سطحی 6.9 میلیارد مترکعب است و مصرف فعلی از آب نیز 2.46 میلیارد مترمکعب است.

وی با بیان اینکه 86.4 درصد از آب استان در بخش کشاورزی و 11.4 درصد برای شرب و 2.2 درصد در بخش صنعتی مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: میزان آب ورودی به کرمانشاه از کردستان 81.2 درصد است در حالی که میزان آب خروجی استان 4.95 میلیارد مترمکعب است که از این میزان 65.8 درصد آب وارد کشور عراق می‌شود.

رئیس گروه برنامه­‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی استان کرمانشاه بیان کرد: در استان سه سد در دست مطالبه، هفت سد در دست اجرا، هشت شبکه در دست بهره‌برداری و چهار شبکه در دست مطالبه وجود دارد.

محرابی‌پور با بیان اینکه براساس اطلاعات موجود در سال 93 میزان ارزش صادرات بدون نفت خام از گمرکات استان چهارهزار و 100 تن به ارزشی معادل 10 هزار و 69 میلیون دلار بوده است، افزود: در سال گذشته میزان ارزش صادرات بدون نفت خام از گمرکات استان حدود 4 هزار و 435 تن به ارزشی معادل سه میلیارد تومان از گمرکات استان برآورد شده است‌.

این مسؤول صنایع فعال استان در سال گذشته را 296 واحد صنعتی اعلام کرد و ادامه داد: از این تعداد 258 فقره معدن است که تاکنون تعداد 963 پروانه بهره‌برداری با اشتغالزایی 28 هزار و 965 نفر در استان صادر شده است.

وی افزود: عمده‌ترین معادن در دست بهره‌برداری به ترتیب شامل کانی‌های غیر‌فلزی نظیر دولومیت‌، مرمریت ،گچ و آهک است و مهمترین واحدهای صنعتی استان پتروشیمی‌های کرمانشاه‌، بیستون‌، اوره و آمونیاک است.

محرابی‌پور به فعالیت پنج بازارچه مرزی استان اشاره کرد و یادآور شد: استان کرمانشاه با 2 مرز رسمی سیمان خاکستری، ظروف پلاستیکی، اوره، ورق پلیمری و رب گوجه‌فرنگی صادر می‌کند.

این مسؤول بابیان اینکه عواقب ناشی از جنگ تحمیلی و عدم بازسازی کامل زیر ساخت و جبران خسارت اقتصادی و صنعتی در عدم توسعه استان نقش دارد، گفت: نرخ بالای بیکاری در 20 سال گذشته و آمار بالای بیکاری نیروهای تحصیل کرده از چالش‌های مهم در استان به‌شمار می‌رود.

وی افزود: قناعت مردم به این سطح درآمد، وجود آسیب‌های اجتماعی(اعتیاد و طلاق، پایین بودن سطح تکنولوژی تولید در بخش کشاورزی و افت پتانسیل سطح آب‌های زیرزمینی، کمبود منابع آب در دسترس صنعت و وجود دشت‌های ممنوعه از عوامل عدم توسعه در استان محسوب می‌شوند.

محرابی‌پور افزود: عدم شناسایی اندیس‌های معدنی، پایین بودن سطح تکنولوژی و ضعف زیر ساخت‌های گردشگری طبیعی، تاریخی و معدنی موجب عدم پیشرفت استان در این زمینه‌ها شده است.

رئیس گروه برنامه­‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی استان کرمانشاه ورود فاضلاب و تاسیسات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در تامین آب شرب پایدار بلندمدت شهرها را از دیگر مشکلات عدم توسعه استان دانست و بیان کرد: پایین بودن سطح درآمد روستائیان و شکاف درآمد با بخش شهری به این معضل‌ها افزوده شده است.

وی با تاکید بر عدم تناسب جایگاه استان با قابلیت‌های آن، گفت: امکان توسعه غرب کشور با توسعه استان به امنیت کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی و تشابهات فرهنگی کمک می‌کند.

محرابی‌پور گفت: امکان ایفای نقش فرامنطقه‌ای و ملی به‌عنوان محور تجارت خارجی با عراق و خاورمیانه با سرمایه‌گذاری در استان قابلیت توسعه دارد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین