| کد خبر: 633 |

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه مشهد:

تین نیوز | نتایج بخشی از مقالات ارائه شده در «سیزدهمین كنفرانس بین‌المللی مهندسی حمل و نقل و ترافیك» در محور آموزش و فرهنگ‌سازی ترافیک از سوی روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران منتشر شد.
در این ارتباط یك استاد جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد از رابطه مستقیم و معنادار عدم تبعیت از قوانین و مقررات با تعداد تصادف رانندگان متخلف خبر داد و گفت: اهمیت قائل نشدن برای قانون، تشویق همراهان به زیر پا گذاشتن قانون،‌ لذت‌‌ بردن از قانون شکنی و جبران عقب افتادن از سایر رانندگان، از ‌مهم‌ترین دلایل تصادفات محسوب می‌شوند.
دكتر حسین بهروان افزود: این‌‌گونه رفتارهای رانندگی ریشه در ساختار قانونی و نهادی هر جامعه و كنترل‌های بیرونی و درونی آن جامعه دارد و نمی‌توان صرفاً با اعمال جریمه و اتكاء به آموزش‌های مهارتی رفتار رانندگان متخلف را بهبود بخشید، بلكه این مهم مستلزم توجه به عواطف، احساسات،‌ نگرش‌ها و نیازهای اجتماعی آن هاست.
از سوی دیگر، یك استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه بیرجند نیز با اشاره به این كه سالانه حدود 5 هزار موتورسوار در كشورمان كشته می‌شوند و بیشترین آمار فوتی‌های تصادفات بعد از عابران پیاده به موتورسواران اختصاص دارد، گفت: بخش قابل توجهی از این مرگ و میر، به رفتارهای خطرآفرین موتورسواران در معابر شهری از جمله در تقاطع‌های چراغ‌دار بر می‌گردد.
دكتر مرتضی عراقی با بیان این كه تخلفات رایج موتورسواران در شهرها شامل نداشتن كلاه ایمنی، عبور از چراغ قرمز، حمل بار و مسافر بیش از حد مجاز، قرار گرفتن روی خط عابر پیاده، سرعت بالا و افزایش سرعت در نزدیك تقاطع‌ها، حركات مارپیچ به ویژه در محدوده تقاطع‌ها و حركت در جهت مخالف است، خاطرنشان کرد: در تقاطع‌های چراغ‌دار میزان تخلفات موتورسواران به طور میانگین 23 درصد افزایش می‌یابد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل