| کد خبر: 209 |

دیپلماسی شهری در مسیر جاده ابریشم

تین نیوز | برآوردهای كارشناسان شهری نشان می‌دهد دستاوردهای سفر اخیر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران به چین پیشرفت بزرگی را در توسعه حمل‌و‌نقل عمومی، افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه‌های مختلف شهری و در نهایت گسترش روابط دو شهر تهران و پكن ایجاد خواهد كرد.

آنطور كه كارشناسان شهری اعتقاد دارند شهرداری تهران گام بلند خود را برای كاهش آلودگی هوا در تهران و توسعه زیرساخت‌های شهری در پایتخت جمهوری اسلامی ایران برداشته است.

این در حالی است كه دولت یازدهم نیز برای توسعه همكاری با مدیریت شهری تهران و در نهایت حل مشكلات پایتخت‌نشینان تلاش‌های خود را شروع كرده است. شهردار تهران با سفر خود به شهر پكن نشان داد كه تلاش خود را برای تحقق برنامه 5 سال دوم مدیریت شهری تهران برداشته است چرا كه یكی از چشم‌اندازهای این برنامه توسعه كامل حمل‌و‌نقل عمومی، احیای بافت‌های فرسوده و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تهران برای توسعه اجتماعی و فرهنگی این كلانشهر است.

كما اینكه شهردار پایتخت در نشست صمیمی و مشترك خود با سرمایه‌گذاران، شركت‌های تجاری و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم چین به صراحت اعلام كرد: «شهر تهران این فرصت را برای همه سرمایه‌گذاران فراهم كرده است كه از سرمایه‌گذاری خود سود بیشتری را نسبت به بقیه نقاط جهان ببرند. به‌ویژه آنكه شهرداری تهران نیز در این مشاركت و سرمایه‌گذاری، شریك سرمایه‌گذار شود.»
 
تهران یك فرصت سرمایه‌گذاری بین‌المللی

آنچه مسلم است، این است كه دیپلماسی شهری محمدباقر قالیباف كه در سال‌های اخیر چهره‌ جدیدی را از پایتخت جمهوری اسلامی ایران به جهانیان نشان داده است، در مسیر جاده ابریشم قرار دارد.

مسیری كه با بهره‌مندی از دو فرهنگ و تمدن قدیمی مشرق‌زمین فرصت‌های توسعه و پیشرفت را برای تهران به عنوان پیشانی نظام ایجاد كرده است. دیدارهای متعدد شهردار تهران با شركت‌های مطرح و بین‌المللی چینی در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی از یكسو و از سوی دیگر نشست مشترك فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی یك پیام مهم را به‌دنبال دارد، اینكه دیپلماسی شهری شهردار تهران در افق چشم‌انداز 5 سال آینده تهران گامی فراتر رفته و در كنار مطرح كردن نام تهران در مجامع و محافل بین‌المللی به‌دنبال كسب فرصت‌هایی برای توسعه این كلانشهر در بعد ملی و بین‌المللی است.

شهردار تهران در سفر خود به پكن فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدیدی را در این كلانشهر در قالب‌های حمل‌ونقل عمومی، گردشگری و اوقات فراغت به سرمایه‌گذاران بین‌المللی نشان داد. كمااینكه قالیباف در این سفر و در جمع سرمایه‌گذاران اعلام كرد: «یكی از موضوعات مهم شهر ما بحث حمل‌‌ونقل عمومی شامل حمل‌‌ونقل بار و مسافر است. روزانه 17 میلیون سفر در شهر تهران صورت می‌گیرد و بر این اساس ما تصمیم گرفته‌ایم تا حمل‌و‌نقل بار و مسافر را به بخش خصوصی واگذار كنیم. در این راستا شركت‌های حمل‌ونقلی می‌توانند خودشان امكانات و تجهیزات مورد نیاز را وارد كرده و سرمایه‌گذاری خود را پیش ببرند.»

او همچنین در بخش نیاز به سرمایه‌گذاری در ساخت هتل‌ نیز یادآور شد: «در حال حاضر چهار پروژه مشخص در زمینه ساخت هتل در شهر تهران وجود دارد كه زمین‌ها، محل‌ها و سایر مباحث مورد نیاز آن كاملا آماده است.»

ارتقای كیفیت زندگی در كلانشهری همچون تهران از جمع فرصت‌هایی بود كه شهردار پایتخت در قالب ساخت فروشگاه‌های زنجیره‌ای از آن یاد كرد و توضیح داد: «آماده هستیم تا این فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در تهران و سپس در هشت كلانشهر دیگر توسعه دهیم.

هم‌‌اكنون نمونه‌هایی از فروشگاه زنجیره‌ای در تهران اجرا شده و میزان فروش این فروشگاه‌ها با سایر شهرها قابل مقایسه نیست.

بنابراین آمادگی داریم تا توسعه این فروشگاه‌ها را به صورت زنجیره‌ای انجام دهیم.» البته یكی دیگر از پیشنهادهای شهردار تهران به سرمایه‌گذاران پكنی، ورود به حوزه اوقات فراغت و گردشگری بود كه در این باره نیز بیان كرد: «زمینه‌های مساعدی برای سرمایه‌گذاری در تهران برای ایجاد شهربازی‌های بزرگ، مراكز تفریحی و مراكز فرهنگی وجود دارد. در این میان ما برای تسهیل سرمایه‌گذاری در مراكز فرهنگی فرصت‌های استثنایی را در شهر تهران در نظر گرفته‌ایم به نحوی كه مجوزهای مربوط به ساخت‌وساز در حوزه مسائل فرهنگی، یك‌سوم مراكز خدماتی و تجاری است.»

البته تاكید شهردار تهران به ورود سرمایه‌گذاران خارجی به احیای بافت‌های فرسوده نیز نشان از اهمیت این مسئله در مدیریت شهری پایتخت دارد.
 
جاذبه‌های حمل‌ونقل عمومی تهران برای سرمایه‌گذاران چینی
محمدباقر قالیباف اعتقاد دارد كه یكی از مهم‌ترین دستاوردهای سفرش به شهر پكن تحول بنیادی در توسعه حمل‌و‌نقل عمومی به‌ویژه در حوزه مترو و اتوبوسرانی است.

خرید 3 هزار واگن مترو از یكسو و رفع مشكلات فاینانس‌های خطوط 3، 6 و 7 مترو نشان می‌داد كه اولویت اول مدیریت شهری تهران در چهار سال آینده اتمام پروژه مترو به عنوان یكی نیازهای اصلی پایتخت‌نشینان است.

برآوردهای شهردار تهران نشان می‌دهد كه دستاوردهای این سفر در حوزه حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو باعث خواهد شد تا در طول پنج‌سال آینده ظرفیت جابه‌جایی 3 میلیون سفر روزانه مترو به 10 میلیون سفر افزایش خواهد یافت.

توجه به ایجاد شیوه‌های جدید حمل‌ونقل عمومی مانند قطارهای سبك شهری LRT و توسعه آن در شهر تهران یكی دیگر از برنامه‌هایی بود كه قالیباف در سفر خود به پكن به آن اشاره كرد و یادآور شد: «گسترش LRTنیز یكی از روش‌های حمل‌‌ونقلی است كه در برنامه 5 ساله آینده شهر تهران در دستور كار ما قرار دارد.

بنابراین ما برای پنج سال آینده به 10 تا 12 هزار اتوبوس و حمل‌و‌نقل ریلی روی زمینی در حوزه LRT نیازمندیم. به این ترتیب از اینكه شركت‌های سرمایه‌گذاری پروژه روشن و مشخصی را در زمینه حمل‌و‌نقل ریلی روی‌زمینی به صورت BOT سرمایه‌گذاری كنند استقبال می‌كنیم.»

توسعه خطوط اتوبوس‌های تندرو شهر تهران و نوسازی آن یكی دیگر از بسته‌های سرمایه‌گذاری‌ای بود كه شهردار پایتخت آن را به سرمایه‌گذاران پكنی پیشنهاد و تاكید كرد: «ما تاكنون اتوبوس‌های خود را از شركت كینگ‌یانگ خریداری كرده‌ایم و آماده افزایش ظرفیت اتوبوسرانی به 12 هزار دستگاه اتوبوس هستیم. در این زمینه نیز سرمایه‌گذاران می‌توانند ورود كنند و شهرداری تهران نیز ضمانت و گارانتی آن را انجام می‌دهد. همچنین این آمادگی وجود دارد كه بخشی از خطوط BRT را به سرمایه‌گذاران واگذار كنیم كه فرصت بسیار خوب و مناسبی به شمار می‌رود.»

ضرباهنگ توسعه پایتخت تندتر می‌شود
البته سفر اخیر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران را می‌توان از جنبه دیگری مورد بررسی قرار داد. در چند سال اخیر دعوت از شهردار تهران به عنوان یكی از شهرداران مطرح دنیا باعث شده تا پایتخت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك فرصت مطالعاتی برای متخصصان بین‌المللی و یك فرصت سرمایه‌گذاری برای شركت‌های بین‌المللی تبدیل شود.

كمتر انجمن و محفل بین‌المللی‌ای است كه در سال‌های اخیر از شهردار تهران برای انتقال تجربه‌های موفق خود در مدیریت شهری دعوت نكند. همین مسئله باعث شده تا ضمن معرفی روند و آهنگ توسعه در تهران، سرمایه‌گذاران به این كلانشهر به عنوان یك فرصت استثنایی سرمایه‌گذاری نگاه كنند.

سید جعفر تشكری هاشمی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیك شهردار تهران در این باره به روزنامه تهران امروز می‌گوید: «دیپلماسی شهری دكتر قالیباف باعث شده تا آهنگ توسعه در پایتخت ضرباهنگ بیشتری به خود بگیرد.
رویكرد شهردار تهران برای جذب سرمایه‌های بین‌المللی باعث ارتقای كیفیت زندگی شهری در پایتخت خواهد شد. تحول بزرگی كه بعد از سفر دكتر قالیباف به پكن قرار است در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی به‌ویژه ناوگان مترو و اتوبوسرانی ایجاد كند، دستاورد بزرگی برای پایتخت‌نشینان خواهد بود.»

اگر چه آهنگ توسعه تهران از جاده ابریشم شروع شده است اما ابراز تمایل كشورهای اروپایی و آسیایی برای سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی تهران نشان می‌دهد كه همچنان شاهد پیشرفت‌های بیشتری در این كلانشهر خواهیم بود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین