| کد خبر: 38755 |

تین نیوز |  بانك مسكن در 9 ماه اول امسال، 74 درصد تسهیلات پرداختی در بخش مسكن را به حوزه «خرید» اختصاص داد.
 
افزایش سهم متقاضیان خرید مسكن از تسهیلات تنها بانك تخصصی در این بخش، به معنای چرخش نظام بانكی به سمت دیدگاه‌های دولت فعلی و هماهنگ‌ شدن تدریجی با برنامه‌های مدنظر وزارت راه‌‌وشهرسازی است.

كارنامه سال‌های قبل بانك‌ها در حوزه پرداخت تسهیلات مسكن نشان می‌دهد: نسبت اعطای وام‌ساخت به وام خرید همواره حدود 60 به40 بوده به این معنی كه بانك‌ها در طول سال‌های گذشته تحت تاثیر ممنوعیت پرداخت وام خرید، بیش از نیمی از تسهیلات پرداختی به بخش مسكن را به حوزه ساخت‌وساز اختصاص داده‌اند.

امسال هنوز كارنامه سایر بانك‌ها در حوزه تامین مالی مسكن منتشر نشده اما عملكرد بانك مسكن در 9 ماه اول سال93 نشان می‌دهد: از 252 هزار فقره انواع تسهیلات پرداختی از سوی این بانك، 101 هزار فقره در قالب وام خرید و 86 هزار فقره در قالب وام جعاله (تعمیرات منزل) به متقاضیان ارائه شده است و تنها 65 هزار فقره تسهیلات در قالب وام ساخت بوده است.

با توجه به اینكه تسهیلات جعاله عملا برای خرید مسكن و همراه وام خرید، به متقاضیان داده می‌شود، سهم آن در طبقه‌بندی انواع تسهیلات، برای «وام خرید» محاسبه خواهد شد و به این ترتیب 74 درصد كل تسهیلات بانك مسكن در 9 ماه اول امسال برای خرید مسكن و 26 درصد نیز برای ساخت مسكن پرداخت شده است.

مدیرعامل  بانك مسكن روز گذشته در این باره اعلام كرد: بانک مسکن در 9 ماه نخست سال جاری افزون بر 250 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 6 هزار میلیارد تومان در قالب عقود مختلف به متقاضیان پرداخت کرده است.

همچنین میزان تسهیلات پرداختی در بخش جعاله نیز در بازه زمانی مورد اشاره 86 هزار فقره به مبلغ 800 میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: در 9 ماه نخست سال جاری تعداد 65 هزار واحد مسکونی با مشارکت بانک مسکن احداث شده و تعداد 101 هزار واحد مسکونی نیز با استفاده از تسهیلات بانک توسط متقاضیان خریداری شده است که تسهیلات خرید خانه از حیث مبلغ در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 96 درصد رشد داشته است.
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین