| کد خبر: 651 |

تین نیوز | نشست سالانه کنگره خلق چین که از دیروز آغاز به کار کرد به‌عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری این کشور، اهداف خود را روی دو محور اصلی نظامی و اقتصادی متمرکز کرده است.
لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین در سخنرانی خود پس از اعلام افزایش بودجه نظامی در توجیه این اقدام انگشت روی نکته مهمی گذاشت.

وی گفت: نیروهای مسلح چین  با توجه به شرایط جدید باید مدرن و تقویت شوند.
نخست‌وزیر چین با تاکید بر نیروی بازدارندگی و آمادگی رزمی ارتش این کشور تاکید کرد که پکن قصد دارد در برخورد با تمام سناریوهای ممکن در کل مناطق، آماده انجام عملیات نظامی باشد.
با افزایش 12 درصدی بودجه نظامی چین در 2014 این کشور پس از آمریکا، بیشترین رقم بودجه نظامی را به خود اختصاص خواهد داد.
رهبران چین کمونیست اگرچه تاکید دارند که این افزایش تنها با هدف تقویت نیروی دفاعی انجام می‌شود و جای نگرانی برای جامعه جهانی باقی نمی‌گذارد اما بدون تردید از لحظه اعلام خبر افزایش بودجه نظامی چین، نه‌تنها کشورهای منطقه با نگرانی آن را تجربه و تحلیل می‌کنند بلکه در سطح جهان به ویژه در آمریکا هم با دقت موردتوجه قرار خواهد گرفت.
در این رهگذر و با توجه به اختلاف رو به افزایش پکن و توکیو بر سر مالکیت مجموعه جزایر در دریای چین بدون تردید ژاپن بیش از پیش نسبت به تحولات همسایه و دشمن دیرینه خود حساسیت نشان خواهد داد.
نکته مهم دیگر در سخنان نخست‌وزیر چین به بحث رشد اقتصادی و مقابله با آلودگی‌های زیست‌محیطی برمی‌گردد در این رهگذر و با وجود کاهش رشد اقتصادی در چند سال گذشته پکن قصد دارد در 2014 به رشد 5/7 درصدی دست یابد.
نخست‌وزیر چین به‌عنوان یک راهبرد جدید بر تقویت مصرف داخلی انگشت گذاشته و از آن به‌عنوان موتور اصلی رشد نام می‌برد، رویدادی که به‌دنبال خود تحولات ساختاری را در بدنه اقتصاد چین ایجاد خواهد کرد.
در نشست کنگره خلق چین مقابله با آلودگی زیست‌محیطی به‌گونه‌ای موردتوجه قرار گرفته که به گفته نخست‌وزیر این کشور پس از اقتصاد، دومین چالش توسعه بلندمدت خواهد بود.این نشست در واقع نخستین فرصتی است که گروه جدید رهبران چین پس از روی کار آمدن برای تشریح و توجیه اهداف 10 ساله و عملکرد 2013 در اختیار دارند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین