| کد خبر: 80094 |

تین نیوز | از روز دوشنبه 26 بهمن همه بانکهای ایرانی رفع تحریم شده از نظر فنی به شبکه سوئیفت وصل هستند و قابلیت ارسال و دریافت پیامهای سوئیفتی را دارند.
 

محمود زیبایی مدیر طرح انتقال به سوئیفت شبکه بانکی کشور افزود: سوئیفت موسسه جهانی تبادل پیامهای بین بانکی است که بانکهای عضو آن می توانند پیامهای استاندارد مالی را بین بانکهای عضو مبادله کنند.
 
وی با بیان اینکه ایران از سال 72 به شبکه جهانی سوئیفت پیوست گفت: از اسفند 90 با فشار تحریم ها سامانه سوئیفت بر روی بسیاری از بانکهای ایرانی قطع شد اما با اجرایی شدن برجام و در روز نخست آن عملا تحریم سوئیفت برداشته شد. 
 
زیبایی گفت:‌ شرکت سوئیفت رسما در بیانیه ‌ای در سایت خود این موضوع را اعلام کرد منتهی الحاق به سوئیفت و فعالیت بانکی در این شبکه همراه با تشریفات اداری خاص خود است که مراحل نسبتا پیچیده و طولانی دارد.
 
وی از همکاری خوب مدیران ارشد سوئیفت برای اتصال مجدد بانکهای ایرانی به این شبکه خبر داد و گفت:‌ فرآیند معمول درخواست عضویت تا اتصال عملی به شبکه سوئیفت بیش از 3 ماه است که برای بانکهای ایرانی کمتر از یک ماه به انجام رسید و ما از 11 بهمن رسما در سوئیفت عضویت یافتیم.
 
مدیر طرح انتقال به سوئیفت شبکه بانکی کشور افزود: ملحق شدن با اتصال فنی و شبکه ای و فعالسازی بانکها مقداری متفاوت است.
 
وی با بیان اینکه بانکهای ایرانی 4 سال است که از محیط نرم افزاری سوئیفت دور بوده اند و برای اتصال مجدد ، نوسازی تجهیزات و بروز کردن نرم افزاری ها مورد نیاز است، گفت:‌ این اتفاق بالاخره از روز دوشنبه 26 بهمن به انجام رسید و ازاین پس عملا بانکهای ما می توانند پیامهای خود را با بانکهای بین المللی رد و بدل کنند. 
 
زیبایی با بیان اینکه ایجاد ال سی و یا اعتبارات اسنادی از طریق سوئیفت انجام می شود گفت‌:‌ اگر دو بانک در سوئیفت عضو باشند می توانند برای یکدیگر اعتبار اسنادی ایجاد کنند. 
 
الزاما همه 142 هزار تراکنش سوئیفت ایران، مالی نیست
مدیر طرح انتقال به سوئیفت شبکه بانکی کشور با اشاره به خبر پردازش 142 هزار تراکنش سوئیفت بعد از اجرای برجام گفت: لزوما همه این تراکنش ها مالی نیستند. 

محمود زیبایی با بیان اینکه از نظر فنی تراکنش با پیام فرق دارد گفت: برخی از بانکهای ما در چهار سال گذشته عملا از سوئیفت قطع نشده بودند و دسترسی داشتند.

وی افزود:‌ تراکنش این بانکها بعد از اجرای برجام نزدیک به 142 هزار تراکنش بود که به سوئیفت مخابره شد. 

زیبایی گفت: با متصل شدن بانکهای رفع تحریمی این آمار به شدت افزایش می یابد. 

مدیر طرح انتقال به سوئیفت شبکه بانکی کشور گفت‌: ‌منظور از تراکنش تمام داده‌هایی است که از طریق شبکه سوئیفت ایران ارسال شده است و الزاما همه آنها مالی نیست.

وی افزود: حتی پیام درخواست روابط کارگزاری هم به عنوان چند تراکنش محسوب می شود. 

زیبایی گفت:‌ تعاملات بین بانکها نیز شامل این تراکنش ها می شود. بنابراین همه این 142 هزار تراکنش مالی نبوده است. 

وی با بیان اینکه با اجرای سوئیفت هزینه‌های ارسال حواله و زمان بین مشتری و خریدار در ایران و کشورهای خارجی به شدت کاهش می یابد گفت: پیش از این مشتری مجبور بود از طرق غیر از بانک حواله های خود را صادر کند که باعث عدم اطمینان و همچنین تحمیل هزینه‌های هنگفت به مشتری بود. 

وی افزود:‌ الان با اجرای سوئیفت خیال مشتری راحت است که حواله در قالب پیام استاندارد بانکی ارسال شده و وجهش از کانال امن بانک به مقصد می رسد و هزینه‌های این انتقال به شدت پایین آمده است. 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین