| کد خبر: 72017 |

تین نیوز | رئیس کل بیمه مرکزی گفت: وقتی تحریم‌ها برداشته شود بیمه‌گذاران بزرگ به ویژه در حوزه‌ نفت و گاز از طریق بیمه‌های خارجی خود را بیمه می‌کنند که از دولت درخواست داریم با مصوبه‌ای مانع از بازگشت به رویه سابق شود.


محمدابراهیم امین در همایش بین المللی بیمه و توسعه ، توانگری مالی و مدیریتی را مهمترین مسئله در صنعت بیمه بیان کرد و افزود : در حال حاضر سرمایه به چالشی اساسی در صنعت بیمه تبدیل شده است.

وی افزود: شرکت‌های بیمه به دلیل ناتوانی برای تجدید سرمایه مناسب ، توانایی پوشش ریسک ندارند در حالی که بر اساس مصوبه دولت حداقل سرمایه ثبت شرکت‌ها تعیین شده است اما به دلیل عدم آورده سرمایه از سوی سهامداران و توجیه نداشتن از لحاظ اقتصادی این سرمایه حداقل در برخی شرکت‌ها تأمین نمی‌شود.

رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: راه حل مطلوب این است که به جای تعیین حداقل سرمایه با توجه به بحث توانگری مالی معیار دقیق برای ایفای تعهدات است، حاشیه توانگری را ملاک قرار دهیم و از دولت بخواهیم این مصوبه را لغو کند.

آقای امین مسئله دیگر در شرکت‌های بیمه را رقابت در قیمت بیان کرد و گفت : شرکت‌ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که حق بیمه متناسب با خسارت تعیین نمی‌کنند و این به نوعی جنگ قیمتی بین شرکت‌ها محسوب می‌شود که رپواج پیدا کرده است.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: جنگ قیمتی یکی از آسیب‌های جدی است که مدیران صنعت بیمه باید برای آن چاره‌اندیشی کنند.

رئیس‌کل بیمه مرکزی با بیان اینکه صنعت بیمه توانایی ایجاد اشتغال در سطح گسترده را دارد، افزود: با تأسیس یک شرکت بیمه با سرمایه 100میلیارد تومان ، 300 نفر اشتغال مستقیم و 1000 اشتغال غیرمستقیم از طریق تأسیس نمایندگی‌ها ایجاد می‌کند.

وی افزود :‌ اگر مانع سرمایه از پیش پای شرکت‌ها برداشته شود صنعت بیمه قابلیت اشتغال‌زایی بالایی دارد.
رئیس کل بیمه مرکزی بحث دیگر صنعت بیمه را شکل‌گیری ذینفع واحد بیان کرد و گفت:‌ در بسیاری از شرکت‌ها شاهد شکل‌گیری ذینفع واحد هستیم در حالی که آن ذینفع بیش از 20درصد سهام را ندارد اما به طور مستقیم مجموعه را مدیریت می‌کند.

وی ادامه داد: وجود ذینفع واحد در شرکت این امکان را به وجود می‌آورد که در صورت بروز مشکل فرد پاسخگو کاملاً مشخص است و نهاد ناظر برای حل مشکل به وجود آمده بهتر می‌تواند اقدام کند.

امین گفت : مضرات وجود ذینفع واحد در شرکت بیمه افزایش ریسک است زیرا تأسیس شرکت بیمه با هدف تأمین مالی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در شرکت‌های بیمه‌ای که ذینفع واحد وجود دارد برخی سرمایه شرکت را به سمتی می‌برند که ریسک بالایی دارد.

وی افزود :‌به همین دلیل شکل‌گیری ذینفع واحد در شرکت‌ها به عنوان یک مسئله اساسی در کنار مسئله جنگ قیمت‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.

امین به شرایط پساتحریم اشاره کرد و گفت: شاید در مرحله اول در صنعت بیمه نیازی به سرمایه خارجی نداشته باشیم اما وقتی تحریم‌ها برداشته شود بیمه‌گذاران بزرگ که قبلاً با بیمه‌های خارجی ارتباط داشتند به ویژه در حوزه‌ نفت، گاز، انرژی و هواپیمایی از طریق بیمه‌های خارجی خود را بیمه می‌کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: درخواست ما از دولت این است که با مصوبه‌ای مانع از رویه سابق بیمه‌گذاران بزرگ در بیمه‌های خارجی شود.

رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد : استفاده از آموزش‌های بیمه‌ای و سامانه‌های جدید برای شرکت‌‌های بیمه و همچنین اعتبارسنجی شرکت‌ها از جمله نیازهای صنعت بیمه ایران به بیمه‌های خارجی است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین