| کد خبر: 71969 |

تین نیوز | رئیس دفتر رئیس‌جمهور بر علاج بیماری مزمن و کهنه شده دولت‌زدگی در اقتصاد ایران تاکید کرد و گفت: مدیریت در صنعت بیمه باید از حالت شبه‌انحصاری به رقابتی تبدیل شود.


محمد نهاوندیان امروز در همایش «بیمه و توسعه» در تهران با تاکید بر اینکه آماده شدن صنعت بیمه برای فضای پساتحریم به معنای روزآمد کردن نیروی انسانی و مدیریت است، افزود: مدیریت در صنعت بیمه باید از حالت شبه‌انحصاری به رقابتی تبدیل شود و این کافی نیست که فقط بیمه‌ها در بخش بیمه شخص ثالث به رقابت بپردازند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با انتقاد از اینکه صنعت بیمه کشور فقط در بخش‌هایی مانند شخص ثالث با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، گفت: شرکت‌های بیمه نباید فقط در حوض خانگی مسابقه بدهند، بلکه باید خود را برای مسابقه در استخرهای بزرگ آماده کنند.

به گفته وی، اینکه برخی‌ها فقط به منابع دولت چشم می‌دوزند، ممکن است در نگاه اول جلوه کند اما در بلندمدت اتکا به منابع دولتی، ضد توانمندی آنهاست.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه باید فضای کار شرکت‌های بیمه را به یک فضای رقابتی واقعی تبدیل کنیم، تصریح کرد: رقابت لزوماً به معنای افزایش قیمت نیست و ترکیبی از افزایش کیفیت و توانمندی با اصلاح قاعده‌های رقابتی است و نمی‌توانیم در بازار داخلی رقابت را به شرکت‌های بیمه، تحمیل و از آنها رقابت با شرکت‌های خارجی را مطالبه کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور، اخذ مالیات از شرکت‌های بیمه به میزان بالا را غیرقابل توجیه دانست و افزود: همواره اقتصاد دولتی به اقتصاد کشورمان ضربه وارد کرده، این در حالی است که در شرایط مساوی دولت باید ترجیح را به بخش خصوصی بدهد اما نیاز است که حداقل یکی، دو واحد دولتی برای رقابتی شدن شرایط حضور داشته باشند ولی نباید حضور آنها غیررقابتی باشد و یا با فشارهای انحصارگونه، شرایط را برای رقبا در بخش خصوصی تنگ کنند. جایی رقابت است، باید هزینه‌ها، شفاف و بازده سرمایه‌‌ها به گونه‌ای باشد که بخش خصوصی تقویت شود.

نهاوندیان گفت: سیاست دولت، رقابتی کردن فضا و محیط کسب و کار و کاهش مقررات دست و پاگیر و تسهیل رویه‌هاست تا بخش خصوصی بتواند به نرخ بالاتری از رشد نسبت به نرخ رشد دولتی دست یابد.

وی با بیان اینکه در حوزه بیمه‌های عمر و زندگی، زمینه کار فراوان وجود دارد، افزود: راه پیش‌روی ما با ایجاد اشتغال، هدایت رشد همراه با اشتغال، گسترش بخش خدمات است.

به گفته رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور، هیچ رقابتی پایدار نمی‌ماند و انحصار نمی‌زداید، مگر با یک سیاست‌گذاری هوشمندانه و نظارت قوی. بیمه مرکزی درجه انحصار و رقابت را باید نظارت کند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال تدوین است، گفت: تاکید در این برنامه، این است که از فرصت‌های پیش‌رو در فضای پساتحریم و در اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی استفاده شود.

وی گفت: ما باید حتماً بیماری مزمن و کهنه شده دولت‌زدگی در اقتصاد ایران را علاج کنیم.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین