| کد خبر: 61717 |

تین نیوز | دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به تفاهم‌های اخیر ایرلاین‌‌ها و هلال‌احمر در مورد پرداخت دیون خود در سال 92 بابت اخذ عوارض، گفت: در سال‌های 93 و 94 قانونی برای اخذ عوارض هلال‌احمر روی بلیت نداشتیم ضمن آنکه طبق قوانین یاتا اخذ عوارض خیریه‌ای رو بلیت هواپیما موضوعیتی ندارد.
 
 
مقصود اسعدی سامانی درباره اخذ عوارض در بلیت ایرلاین‌ها و بدهی شرکت‌های هواپیمایی به‌ هلال‌ احمر بابت اخذ عوارض، بیان کرد: در سال 92 در قانون بودجه مصوبه‌ای داشتیم مبنی بر اینکه یک درصد هزینه صدور بلیت هواپیما به هلال‌احمر اختصاص یابد.
 
 
وی ادامه داد: در سال 92 شرکت‌های هواپیمایی نسبت به اخذ این عوارض و پرداخت آن به سازمان هلال‌احمر اقدام کردند اما در قانون بودجه سال 93 و سال 94 هیچ اشاره‌ای به این امر نشده است. قانون بودجه یک ساله نوشته می‌شود و احکام قانون بودجه در همان سال موضوعیت دارد، بنابراین درباره وصول یک درصد عوارض هلال‌احمر در سال‌های 93 و 94 موضوعی مطرح نشد و به همین دلیل ایرلاین‌ها در سال‌های 93 و 94 ملزم به دریافت این عوارض نبوده‌اند.
 
 
قانون درباره اخذ عوارض برای هلال‌احمر صراحت ندارد
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان کرد: آنچه در بحث بدهی ایرلاین‌‌ها به جمعیت هلال‌ احمر مطرح است، به خاطر نبود صراحت قانون درباره بودجه سال‌‌های 93 و 94 در حوزه اخذ عوارض بلیت هواپیما است.
 
 
وی اظهار داشت: قطعاً در سال 92 که ایرلاین‌ها این عوارض را از محل بلیت وصول کرده‌اند، باید درآمد حاصل را به هلال‌احمر پرداخت کنند و اگر پرداخت نکرده باشند جزو دیون ایرلاین‌ها محسوب می‌شود.
 
 
اسعدی سامانی بیان کرد: البته تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی‌ در سال‌های 93 و 94 هم عوارض هلال‌احمر را وصول کرده‌اند که در حال حاضر با هلال‌احمر صورتجلسه کرده و در حال پرداخت هستند.
 
 
تعهد قانونی برای اخذ عوارض هلال‌احمر در‌ سال‌های 93 و 94 نداریم
 
وی در پاسخ به این گفته که «خزانه‌دار کل جمعیت هلال احمر میزان بدهی ایرلاین‌ها به این صندوق را برای سال 92 رقم 40 میلیارد تومان و جمعاً تاکنون 116 میلیارد تومان عنوان کرده است» توضیح داد: رقم 40 میلیارد تومان در سال 92 بر اساس پیش‌بینی قانون بودجه ‌‌در نظر گرفته شد‌ اما‌ این رقم محقق نشده است ‌زیرا در سقفی که تعیین شده است، اعلام شد میزان 40 میلیارد تومان از محل وصول یک درصدی عوارض بلیت به هلال‌احمر پرداخت شود اما‌ تحقق این رقم،‌ بستگی به میزان فروش بلیت در سال مذکور دارد.
 
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به این گفته که « طبق ادعای هلال‌احمر‌ آنها در سال‌های 93 و 94 برای این موضوع ردیف بودجه داشته‌اند» گفت: در هیچ یک از بندهای بودجه 93 و 94 صراحتاً اشاره‌ای به وصول یک درصد عوارض هلال‌احمر‌ نشده است.
 
 
هفته گذشته بود که خزانه‌دار کل جمعیت هلال احمر اعلام کرد: مجلس طبق بند 67 ماده واحده قانون بودجه سال 92 مبلغ 40 میلیارد تومان، در سال 93 طبق ردیف متفرقه 530000-7 به مبلغ 40 میلیارد تومان و در سال 94 طبق اعتبارات ردیف متفرقه 530000-88 جدول شماره 9 مبلغ 36 میلیارد تومان، شرکت‌های هواپیمایی را موظف به پرداخت‌ به هلال احمر کرده‌‌ است.
 
 
بنا به گفته مهدی علیپور‌ در این 3 سال در مجموع باید مبلغ 116 میلیارد تومان به هلال احمر پرداخت می‌شد‌ که فقط 3 درصد آن پرداخت شده است.
 
 
عوارض روی بلیت باید ثبت یاتا شود/ دریافت عوارض روی بلیت بابت کارهای خیریه جزو الزامات ایرلاین‌ها نیست‌
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تأکید بر لزوم سامان‌دهی اخذ عوارض روی بلیت هواپیما در ایران بیان کرد: عوارض‌هایی که روی بلیت‌ هواپیماها اخذ می‌شود (خصوصاً در پروازهای بین‌المللی) باید طبق قوانین بین‌المللی در یاتا (انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی) ثبت شود؛‌‌ یاتا نیز با توجه به مقررات خود‌ اعلام کرده است اجرای این مورد قابل اقدام نیست و اخذ رقمی در بلیت هواپیما بابت کارهای خیریه جزو الزامات ایرلاین‌ها نیست.
 
 
 لزوم مشورت مجلس با انجمن در تصویب اخذ عوارض برای صنعت حمل و نقل هوایی
 
اسعدی سامانی بیان کرد: به تازگی موضوع اخذ عوارض از بلیت هواپیما در ایران به خصوص در‌ پروازهای خارجی را بررسی کرده و تجدیدنظر در اجرای این مورد را به سازمان هواپیمایی کشوری‌ ارجاع ‌داده‌ایم تا این موضوع را پیگیری کنند.
 
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان کرد: از مجلس شورای اسلامی و دولت می‌خواهیم وقتی قرار است عوارضی را برای صنعت حمل‌ونقل هوایی مصوب کنند،‌ حتماً با ‌انجمن شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌ها مشورت کرده و نظریات آنها‌ را اخذ کنند. طبق قانون بهبود فضای کسب و کار، دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند که در وضع هرگونه قانون و مقررات، حتماً با تشکل‌های اقتصادی و صنفی ذیربط مشورت کنند.
 
 
لزوم تجمیع و ثبات عددی عوارض اخذ شده روی بلیت هواپیما
 
اسعدی سامانی با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی درباره عوارض اخذ شده بر روی بلیت و الزامات ایرلاین‌ها در این‌باره بیان کرد: تقاضای اصلی شرکت‌های هواپیمایی در این عرصه تجمیع همه عوارض‌ درج شده روی بلیت و ثبات آن است؛ ‌در حال حاضر عوارض‌‌ مختلفی نظیر عوارض هلال‌احمر (یک درصد)، عوارض شهرداری (5 درصد)، عوارض شرکت فرودگاهی کشور (7 هزار تومان) روی بلیت اخذ می‌شود که برای‌‌ شرکت‌های هواپیمایی هزینه دارد و وصول آنها هزینه بالاسری ایجاد می‌کند و متأسفانه در قانون هم هیچ‌گونه پیش‌بینی برای جبران هزینه‌های دریافتی این عوارض‌ها برای ایرلاین‌ها انجام نشده است.
 
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تأکید بر اینکه ما موافق دریافت چنین عوارض‌ و افزایش نرخ بلیت هواپیما نیستیم، اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنیم این عوارض را که به صورت درصدی هستند به رقم ثابتی تبدیل شود تا شرکت‌ها بتوانند به راحتی محاسبه کرده و آن را پرداخت کنند.
 
 
اسعدی سامانی ادامه داد: در واقع باید این عوارض‌‌ حذف و یا تجمیع شود و در قالب رقمی مشخص وصول شده و به خزانه واریز شود و پس از آن دولت خود این درآمد را بین شهرداری، هلال‌احمر و شرکت فرودگاه‌های کشور تقسیم کند؛ این مورد کمک می‌کند تا شرکت‌ها در بخش سرویس‌دهی موفق‌تر باشند.
 
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: به هر حال ایرلاین‌ها در این‌باره توسط دولت‌ مکلف شده‌اند تا این ارقام از محل فروش‌ بلیت اخذ شود، باز تأکید می‌کنم این مورد برای شرکت‌های هواپیمایی هزینه دارد، ‌از سوی دیگر چون برخی از بلیت‌ها استرداد می‌شود، این هم مشکلاتی را برای شرکت‌ها و آژانس‌ها ایجاد کرده است.
 
 
شهرداری هیچ خدماتی به مسافر و ایرلاین نمی‌دهد اما از مسافر عوارض می‌گیرد
 
اسعدی سامانی افزود: البته اعتقاد داریم رقمی که مثلاً بابت عوارض شهرداری دریافت می‌شود کاملاً بیهوده است،  شهرداری سرویسی به مسافران فرودگا‌ه‌ها و هواپیماها نمی‌دهد و نیازی نیست این عوارض اخذ شود.
 
 
وی افزود: این عوارض 5 درصدی که روی هر بلیت بابت پرداخت به شهرداری وصول می‌شود،‌ هزینه مازادی است، در واقع ایرلاین‌ها خدماتی را به شهرداری ارائه می‌دهند بدون آنکه درصدی از درآمد‌های وارد شده به آنها پرداخت شود؛ البته مصوبه اولیه موضوع مربوط به شورای انقلاب بود‌ که در آن مطرح شد‌ 10 درصد رقم وصولی عوارض شهرداری روی هر بلیت حتماً به شرکت هواپیمایی بابت وصول این مبلغ پرداخت شود اما پس از آن، این مصوبه حذف شد و در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی نمی‌توانند از این رقم دریافت کنند.
 
 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی این را هم گفت که ‌مشکل دیگری که داریم این است که هزینه عوارض شهرداری در شهرهای مختلف متفاوت است در حالی که باید عدد ثابتی باشد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین