| کد خبر: 53061 |

تین نیوز | یه فعال بازار سرمایه گفت: حمایت بانک‌های بزرگ و تغییر قاعده بازی در بورس و افزایش یک درصدی دامنه نوسان تاثیری در بهبود وضعیت بورس نداشته و بورس تهران تحت تاثیر مسائل سیاسی و منطقه ای قرار دارد.
 
اسماعیل فرقی- معاون شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین در خصوص حمایت بانک‌های بزرگ از بورس تهران گفت: بانک‌ها در روزهای اخیر حمایت خاص و ملموسی از بازار سرمایه نکردند و اگر حمایتی انجام دادند روی چند سهم خاص خود این کار را انجام داده‌اند که تاثیری در روند بورس نداشته است، لذا علی رغم دستور وزیر اقتصاد مبنی بر حمایت بانکها از بورس، بانک‌ها به بازار سرمایه کمکی نکرده اند.
 
وی تاکید کرد: بورس تهران در حال حاضر منتظر حل شدن مسائل سیاسی است و تنها چیزی که به بازار غالب است مسائل سیاسی و منطقه ای است به طوری که اخبار مثبت شرکتها و تعدیل مثبت آنها تاثیری در بازار نداشته و بازار به آن واکنشی نشان نمی‌دهد.
 
فرقی در خصوص تاثیر افزایش دامنه نوسان در بورس گفت:در حال حاضر بورس تهران تحت تاثیر عوامل سیاسی قرار داشته و تغییر و افزایش دامنه نوسان تاثیری در روند بورس ندارد، زیرا در حال حاضر بازار در رکود به سر برده و کشش باز شدن دامنه نوسان را ندارد.
 
وی افزود:بازار سرمایه روی دامنه نوسان 4 درصد تقاضایی ندارد که حالا بگوییم با افزایش یک درصدی مشکل بازار برطرف می شود، لذا تغییر دامنه نوسان در شرایط فعلی توجیه منطقی ندارد.
 
فرقی خاطرنشان کرد:دامنه نوسان در زمان دبیر کلی عبده تبریزی چندین بار افزایش پیدا کرد زیرا فشار تقاضا در آن زمان زیاد بود، لذا دامنه نوسان به 5 درصد افزایش پیدا کرد تا فشار تقاضا کاهش یابد ولی در حال حاضر بازار سرمایه کشش لازم را ندارد زیرا تقاضایی در بازار نیست.
 
این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه شرکت‌های در شرایط فعلی حتی یک درصد نوسان قیمت را پر نمی کنند، اظهار کرد:اگر دامنه نوسان به طور کلی برداشته می شد بهتر از این بود که یک درصد افزایش پیدا می کرد زیرا افزایش یک درصدی دامنه نوسان قیمت مشکلی از بازار حل نمی کند.
 
به گفته ی فرقی افزایش دامنه نوسان زمانی صورت می گیرد که تقاضا در بازار افزایش یافته و هجوم سهامداران برای خرید زیاد باشد، لذا باز شدن دامنه نوسان در آن زمان تاثیر دارد تا قیمت سهم زودتر به سقف قیمتی خود برسد و سهامدار برای خرید مختار باشد اما اکنون تقاضای زیادی برای سهام شرکتها وجود ندارد.
 
معاون شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین با بیان اینکه این تغییر کمکی به بازار سرمایه نمی کند و تنها اجرای یک مصوبه است، گفت: در حال حاضر رکود بورس ادامه داشته و وعده های مسئولان در خصوص بهبود شرایط تاثیری در بورس ندارد مگر اینکه مجلس به کمک بازار آمده و منابعی از صندوق توسعه ارزی به صورت عملی وارد بورس شود.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین