| کد خبر: 29501 |

وبلاگ تین نیوز | بخش مهمی از پروژه‌ها و طرح‌های توسعه می‌تواند از طریق ابزار متنوع موجود در بازار سرمایه، تامین مالی شود. همزمان شدن ارائه گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها که نشان‌دهنده عملکرد مناسب و پوشش بودجه‌های پیش‌بینی‌شده است، حمایت‌های دولت از تولید و سیاست‌های خروج از رکود و فضای مثبت حاکم بر مذاکرات هسته‌ای عواملی است که وضعیت مناسب و چشم‌انداز روشنی را برای سرمایه‌گذاران ترسیم کرده است. 

بازار سرمایه به‌طور دائم با نوسانات همراه است و اخبار و تصمیمات سیاسی و اقتصادی این بازار را به سرعت تحت تاثیر قرار می‌دهد، زیرا کارشناسان اثرات تصمیمات کلان را تحلیل می‌کنند و بازار سرمایه پیشاپیش از آن تاثیر می‌پذیرد. به نظر می‌رسد مناسب باشد که وزارتخانه‌ها و ارگان‌های تاثیرگذار بر اقتصاد کلان، بورس را طرف مشورت خود قرار دهند. توصیه من به سرمایه‌گذاران این است که با مطالعه و تحلیل اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران باید با تحلیل سرمایه‌گذاری و افرادی که تجربه، دانش و وقت کافی ندارند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک استفاده نمایند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های خاصی فعالیت دارند و افراد با مطالعه امیدنامه‌های آنها و آگاهی از عملکرد صندوق‌ها می‌توانند از این ابزار برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تر بهره‌مند شوند. سوءاستفاده از اطلاعات نهانی جرم است و اگر بورس با این موارد مواجه شود گزارش آن را برای مقام ناظر ارسال می‌کند و تاکنون چند پرونده در این خصوص تشکیل شده است. شرکت‌های پالایشگاهی پذیرفته شده در بورس باید با شرکت ملی پالایش و پخش در مورد موضوعاتی مانند تعیین تکلیف کیفی‌سازی و سایر موارد به جمع‌بندی برسند و گزارش بودجه و عملکرد خود را ارائه کنند تا از ابهام خارج شده و نماد آنها قابلیت بازگشایی را داشته باشد. 

بورس تهران در بودجه خود، پذیرش 5 شرکت جدید و انتقال 5 شرکت از فرابورس به بورس را دیده که تاکنون یک شرکت عرضه اولیه و 2 شرکت منتقل شده‌اند. هفته آتی نیز شرکت سیدکو که یک هلدینگ سیمانی است عرضه اولیه می‌شود و امیدواریم تا پایان سال، بودجه اعلامی را پوشش دهیم. بهبود فضای کسب و کار از دید سرمایه‌گذار داخلی و خارجی شاخص مهمی است و ارتقای رتبه آن در جذب سرمایه‌های خارجی موثر است. در سیاستگذاری‌های کلان و تدوین قوانین باید دید بلندمدت و باثباتی داشت و آن را مناسب با وضعیت روز در نظر گرفت زیرا توجه به این مولفه‌ها رقابت‌پذیری ما با رقبای خارجی را تقویت می‌کند و جذب سرمایه‌های خارجی را افزایش می‌دهد.
* مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

نظرسنجی
مهمترین دلیل عدم تحقق کامل اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه حمل‌ونقل را چه می‌دانید؟
نتایج
آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل