| کد خبر: 15008 |

تین نیوز |  بررسی آمار تراز تجاری ایران با کشورهای مختلف نشان می دهد که بیشترین تراز تجاری مثبت ایران در بهار امسال با کشور عراق بوده است.
 
 بر اساس نتایج حاصل از آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی، طی سه ماهه نخست سال 1393رقم هشت میلیارد و 68 میلیون دلار و ارزش کل واردات نیز در این مدت، نزدیک به 12 میلیارد و 386 میلیون دلار بوده است که با مقایسه این ارقام، تراز بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی ایران در بهار امسال با کسری چهار میلیارد و 318 میلیون دلار مواجه بوده است.
 
همچنین در مدت مذکور بنابر این ارقام، ارزش واردات 60.56 درصد از ارزش کل مبادلات خارجی کشور را به خود اختصاص داده است که این نسبت در مدت مشابه سال قبل 54.22 درصد بوده است.
 
بر اساس این گزارش در بهار امسال، تراز بازرگانی خارجی کشور با 83 کشور دنیا منفی و با 69 کشور دیگر مثبت بوده است.
 
بنابراین در مدت سه ماهه نخست سال جاری ارزش صادرات به کشور عراق یک میلیارد و 442 و میلیون دلار و ارزش واردات از این کشور تنها 13 میلیون دلار بوده است. به عبارت دیگر تراز بازرگانی ایران با کشور عراق برابر یک میلیارد و 428 میلیون دلار است که به رغم کاهش 22 میلیون دلاری تراز بازرگانی ایران با عراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین تراز تجاری مثبت در سه ماهه نخست سال جاری با این کشور بوده است.
 
ایران در مدت مشابه سال گذشته نیز بیشترین تراز تجاری مثبت را با عراق داشته است.
 
همچنین در این مدت 552 میلیون دلار کالا به افغانستان صادر شده که در مقابل سه میلیون دلار نیز کالا از این کشور وارد ایران شده است. به این ترتیب تراز بازرگانی ایران با کشور افغانستان با کاهش 144 میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 549 میلیون دلار رسیده است که از این حیث ایران پس از عراق بیشترین تراز تجاری مثبت را با این کشور داشته است.
 
افغانستان نیز در مدت مشابه سال قبل از این حیث در جایگاه دوم قرار داشته است.
 
ایران پس از افغانستان بیشترین تراز تجاری مثبت را با ترکمنستان داشته است. به طوریکه در سه ماهه نخست سال جاری 222 میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده و در مقابل واردات ایران از ترکمنستان 15 میلیون دلار بوده است. بنابراین تراز بازرگانی ایران با این کشور 207 میلیون دلار است که نسبت به همین مدت در سال قبل هفت میلیون دلار کاهش داشته است.
 
رتبه سوم بیشترین تراز تجاری مثبت در سه ماهه نخست 1392 نیز در اختیار ترکمنستان بوده است.
 
ارزش صادرات ایران به پاکستان در این مدت 176 میلیون دلار بوده است، در حالی که در همین مدت 50 میلیون دلار کالا از این کشور وارد ایران شده است. به این ترتیب تراز بازرگانی ایران در این مدت با این کشور 126 میلیون دلار با افزایش 27 میلیون دلاری نسبت به سال گذشته بوده است.
 
رتبه پاکستان در سال گذشته از لحاظ تراز تجاری مثبت ایران با این کشور در رتبه هفتم قرار داشته است.
 
در سه ماهه نخست سال 93 نیز 109 میلیون دلار کالا به مصر صادر شده که در مقابل تنها یک میلیون دلار ارزش کل واردات از این کشور بوده است. بنابراین در این مدت تراز بازرگانی ایران با این کشور با کاهش 68 میلیون دلاری به 108 میلیون دلار رسیده است.
 
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل